| Nykolee29 a întrebat:

Bună TPU, am revenit cu o întrebare legat de data asta de ceva serios.Am o vecina în scara, sta sus la etaj deasupra mea și are la 22 de ani, tinerica dar faza e ca, acum e ora 4:22 dimineața și tot aud cum se cearta cu bărbatul ei.Barbatul ei, a venit pe la ora 12:00-1:00 noaptea acasă cu încă unu cu mașina și avea în mana,o sticla de băutură, probabil era beat si din câte am auzit, a cam vorbit urat cu soția lui care era pe geam și îl vedea. Vreo 5 minute mai târziu aud cum se cearta și după aud țipete și plansete de deasupra, mai auzeam ca se trântea nu știu ce.I-am spus la tata sa sune la politie dar el nu a vrut, lui i-a pasat mai mult de scumpa lui mașina ca era sa i-o zgârie ala, dar eu nu puteam sa sun pentru ca îmi era sa nu încep și eu la un scandal cu tata.Cand auzeam tipele și plansetele alea parca ma strângea ceva in spate și îmi treceau tot felul de gânduri prin cap ca poate mai putea păți ceva pe lângă bătaia aia (violul) in special ca erau și doi bărbați în casa aia sau putea pur si simplu sa o omoare doamne fereste.Tot ce vreau sa știu,e ca dacă atunci când sun la politie iar politia merge la ei și ei doi își schimba temperamentul și ea nu vrea sa recunoască ceea ce s-a întâmplat ce poate sa se întâmple mai departe? Adică ii da amenda pentru deranjarea liniștii publice, nu ii da amenda, îmi da mie ca poate au impresia ca am sunat aiurea? Nu fac nimic și se duc acasă, se va afla ca eu am sunat? Ma vor chema sa vorbesc cu ei în particular afara dar sunt șanse sa ma vadă pe geam bărbatul ala. Vreau sa știu ce poate sa fie mai departe în cazul in care totul se schimba când vine politia pentru ca data viitoare chiar vreau sa sar în ajutor cu ceva, sa știu pe viitor ce sa fac când se mai întâmplă una ca asta.

47 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Nykolee29):

Cu ce te-am făcut curioasă? Ți-am răspuns așa, căci nu poți rezolva nimic cu poliția.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Vântulalb):

Dacă nu putea dormi, să el bată tare în ușă.

| StrongHeart a răspuns (pentru Nykolee29):

Nu e in regula ce se intampla in orice caz. Dar trebuie sa te gandesti rational. Ce pot eu sa fac in cazul asta? Mai bine te sfatuiesti cu familia.

| Nykolee29 explică (pentru sadrian46):

Cum v ați simți știind ca cineva din familie trece prin ceea ce a trecut femeia aia și nimeni nu suna.Pentru ca mie una, nu mi se pare ok sa trecem cu vederea peste cineva când are nevoie de ajutor, dar tot noi ne rugam după la Dumnezeu sa avem parte în viata numa de sănătate și lucruri bune, ca sunt om bun.Nu e ok

| xxXClausXxx a răspuns:

Cel mai bine e sa il rogi pe tatal tau sa se duca cu tine acolo si daca ceva e rau acolo suna cat de repede poti si logic ca va vb cu tine in particular si tatal tau cu toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nykolee29):

Mai bine nu te bagi.

| Userdrop a răspuns:

Pentru orice disconfort la ora 4 dimineața poți suna la poliție și le explici situația. Polițiștii nu sunt așa bătuți in cap cum crede lumea. Vor interveni pentru tulburarea liniștii publice, iar pentru violenta casnica pot interveni, doar dacă partea vătămată depinde plangere.
Adică dacă vecina depune plangere in scris.
Tu poți suna și spui ca ai scandal casnic in bloc. Explica-le situația așa cum ai explicat-o noua aici.
Când eu am sunat la poliție ( tot pentru scandal la miezul nopții) poliția nu a venit și la usa mea.
S-au dus acolo unde li s-a indicat. felicitări pentru curaj și inițiativa!happy

| Userdrop a răspuns (pentru Userdrop):

"Depune"

| Nykolee29 explică (pentru Userdrop):

Asa voi face data viitoare, mulțumesc pentru aceste informații!

| relian a răspuns (pentru Nykolee29):

Daca esti minora tu nu trebuie sa intervii, ai spus lu tactu, aia e tot, nu te mai agita ca nu esti tu in masura sa rezolvi ceva. Am citit mesaju tau, nu spui citi ani ai, eu ti-am raspuns cum sta treaba. Daca esti minora politia te ia la intrebari, o sa ceara sa vorbeasca cu tactu, deci tot acolo ajunge, iar tactu o sa-ti traga si cateva pentru ca il pui in pozitie neplacuta.

Sa intwervii unde anume, in casa altuia? Ma copilo tu te auzi ce debitezi? Daca e ceva suna aia la politie, daca o bate a dpua zi se poate duce si sa reclame, daca no face, te gasesti tu sa ce anume?

Odata ce femeia aia nu depune plingere, te duci tu sa ce, sa fortezi omu sau ce?
Cum am zis vezi-ti de scoala ta, de treba ta, lasa pe altii in pace.
Cind vezi pe strada pe careva ca omoara pe altul, atunci da poti suna politia.
Al dracu ia sa te duca careva in autobuz, cand tiganii fura de prin buzunare si tu sa vezi, sa te vad atunci ce o sa faci, ori cand se ia golanii prin autobuze de cineva, pe aia de ce nu-i reclami, de ce nu su ni la politie?
Vai romanii nu fac nimic, exact asa esti si tu nu faci nimic, faci ceva asa fara sa vezi, ca ai auzit tu galagie la vecina.

Pina una alta aia nu-i familia ta, nu ai vazut tu nimic, asa ca daca nu reclama aia in cauza, te trezesti tu marele samaritean sa obligi pe careva sa reclame sau sa vina politia peste aia in casa cand aia nu vor sa vina nimeni la ei.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă suni la politie nu pățești nimic, poți suna anonim, poate salvezi viata cuiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergeti si vorbiti cu vecinii, azi, cand sunt treji si inteleg pe deplin ce au facut.

Daca sunati Politia, ei vin si-i amendeaza pe vecini, spunand ca au deja o reclamatie telefonica inregistrata l miez de noapte, de la vecinul de dedesubt, ca doar ala a fost deranjat, nu cel de la etajul 10.

| SanduDediu74 a răspuns:

Multi au zis sa nu te bagi dar ganditi va si la omul asta care incarca sa doarma... Ce lume perversa

| relian a răspuns (pentru Userdrop):

laughing ai uitat sa intrebi ce facea oare o minora la ora 4 dimineata laughing pindeste ce fac vecinii, vorbeste pe net, sa nu spui ca au trezito aia din somn ca nu cred. Daca faceau aia asa scandal sa trezeasca lumea, suna taicasu la politie,. dar taicasu eu zis sa isi vada de treaba, ca de nu o sa aiba ea treba cu el laughing

Toti vai ce spirit curajos laughing era minora cu baiatu pe net la 4 dimineata sau ce facea, aia nu intreaba nimeni.
Sa sune la politie, ce as luao eu la intrebari ce face ea la 4 dimineata, ba las lua si pe tacsu, la rost, banui ca tacsu de aia eu fi zis sa isi caute de treab.
Se baga toti minori in problemele adultilor, in familiile altora laughing te doare mintea, ce tupeu porcesc mai au unia.

| Nykolee29 explică (pentru relian):

Ești total departe vere de subiectul meu laughing))Ce te doare pe tine capu ce făceam eu la 4 dimineața? Din tot ceea ce am cerut eu,te ai trezit tu ala sa vorbești despre alt subiect,du te și pune te la somn ca probabil ești obosit,de aia te și bagi aiurea în seama happy. Tupeu porcesc ca Tupeu porcesc dar ce facem dacă mai și avem acel caracter?(aici ești inclus tu dragule) Pentru ca la ce ai spus tu acolo,crede ma,mi s-a făcut mie rușine pentru tine, pentru prostia tahappy, dar pana la urma, romanu e roman, n ai ce sa i ceri, nu?‍♀️?‍♀️

| Nykolee29 explică (pentru relian):

Și cică nu ma intreaba nimeni ce făceam eu la 4 dimineața ca minora?‍♀️Sunt asa de scârbita de inteligenta ta, mai bine nu o aveai, sa mor de nu, dar dacă tot te intereseaza ce făceam eu la 4 dimineata, hai ca ti spun, ca să poți dormi bine la noapte, ma duceam la baie sa-mi fac nevoile si i am auzit din nou, de ce vrei sa ma întrebi ce făceam eu la 4 dimineața? Voiai cumva sa vii și sa ma ștergi la... sau cum?happyRestu de aici îmi zic sa nu ma bag ca nu e treaba mea, ce se poate întâmpla dacă sun, mi s-a dat ceva nr de telefon sa sun gratuit când e vorba de ceva, îmi apreciază curajul, numa tu te ai trezit inteligent și sa te întrebi ce puteam face eu la 4 dimineațalaughing)De parca nu orice om se trezește noaptea ba sa bea apa sau sa meargă la baie, tu ești ala perfect? Felicitări, ești foarte deștept!?‍♀️Aici deja nu mai este importanta biata femeie, ci eu, ce făceam eu la 4 dimineața, mulțumesc mult ca mi porți de grijahappy
(Asa un mic sfat, poarta ti și ție de grija puțin, ca la ce gramatica ai, am avut nevoie de un dicționar și și de un profesor de romana ca să descifrez ce ai scris tu acololaughing) )

| jordanruss a răspuns (pentru sadrian46):

Simplu, esti prost rau laughing