| Nykolee29 a întrebat:

Bună TPU, am revenit cu o întrebare legat de data asta de ceva serios.Am o vecina în scara, sta sus la etaj deasupra mea și are la 22 de ani, tinerica dar faza e ca, acum e ora 4:22 dimineața și tot aud cum se cearta cu bărbatul ei.Barbatul ei, a venit pe la ora 12:00-1:00 noaptea acasă cu încă unu cu mașina și avea în mana,o sticla de băutură, probabil era beat si din câte am auzit, a cam vorbit urat cu soția lui care era pe geam și îl vedea. Vreo 5 minute mai târziu aud cum se cearta și după aud țipete și plansete de deasupra, mai auzeam ca se trântea nu știu ce.I-am spus la tata sa sune la politie dar el nu a vrut, lui i-a pasat mai mult de scumpa lui mașina ca era sa i-o zgârie ala, dar eu nu puteam sa sun pentru ca îmi era sa nu încep și eu la un scandal cu tata.Cand auzeam tipele și plansetele alea parca ma strângea ceva in spate și îmi treceau tot felul de gânduri prin cap ca poate mai putea păți ceva pe lângă bătaia aia (violul) in special ca erau și doi bărbați în casa aia sau putea pur si simplu sa o omoare doamne fereste.Tot ce vreau sa știu,e ca dacă atunci când sun la politie iar politia merge la ei și ei doi își schimba temperamentul și ea nu vrea sa recunoască ceea ce s-a întâmplat ce poate sa se întâmple mai departe? Adică ii da amenda pentru deranjarea liniștii publice, nu ii da amenda, îmi da mie ca poate au impresia ca am sunat aiurea? Nu fac nimic și se duc acasă, se va afla ca eu am sunat? Ma vor chema sa vorbesc cu ei în particular afara dar sunt șanse sa ma vadă pe geam bărbatul ala. Vreau sa știu ce poate sa fie mai departe în cazul in care totul se schimba când vine politia pentru ca data viitoare chiar vreau sa sar în ajutor cu ceva, sa știu pe viitor ce sa fac când se mai întâmplă una ca asta.

47 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergeti si vorbiti cu vecinii, azi, cand sunt treji si inteleg pe deplin ce au facut.

Daca sunati Politia, ei vin si-i amendeaza pe vecini, spunand ca au deja o reclamatie telefonica inregistrata l miez de noapte, de la vecinul de dedesubt, ca doar ala a fost deranjat, nu cel de la etajul 10.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Nu e treaba ta.

| Nykolee29 explică (pentru sadrian46):

Știu ca nu e treaba mea, dar nu strica cu nimic dacă ma bag sa ajut, poate ca femeia aia chiar avea nevoie de ajutor.Dar hai sa o iau altfel, dacă era copilul tău in locul acelei femei? Sau nepoata ta? Mai ziceați oare,, Simplu.Nu e treaba ta,,? Hai ca m ați făcut curioasa domnule, mi ați mai răspuns la niște întrebări tot asa, cu niște răspunsuri de toată mana.

| Vântulalb a răspuns (pentru sadrian46):

Curat ardeleneste!
Ba e treaba ei, ca nu putea dormi de scandalul alora.

| sadrian46 a răspuns (pentru Nykolee29):

Cu ce te-am făcut curioasă? Ți-am răspuns așa, căci nu poți rezolva nimic cu poliția.

| sadrian46 a răspuns (pentru Vântulalb):

Dacă nu putea dormi, să el bată tare în ușă.

| Nykolee29 explică (pentru sadrian46):

Cum v ați simți știind ca cineva din familie trece prin ceea ce a trecut femeia aia și nimeni nu suna.Pentru ca mie una, nu mi se pare ok sa trecem cu vederea peste cineva când are nevoie de ajutor, dar tot noi ne rugam după la Dumnezeu sa avem parte în viata numa de sănătate și lucruri bune, ca sunt om bun.Nu e ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nykolee29):

Mai bine nu te bagi.

| jordanruss a răspuns (pentru sadrian46):

Simplu, esti prost rau laughing

| relian a răspuns:

Daca e nevasta lui stai deoparte, si nici viol nu este ce spui tu. Tie se pare ca iti place de nevasta omului, ti s-a aprins ceva beculet pe undeva laughing de aia esti asa de interesat.
Daca taicatu a spus sa iti vezi de treaba, atunci stie el ce spune, nu te baga tu in casnicia altora, nici in discutiile adultilor.

Ce poti sa afci? Viseaza in continuare, fa fantezii cu nevasta aluia, dar stai la distanta laughing

Daca esti minor politia nu o sa te bage in sama, o sa ceara sa vorbeasca cu taicatu, cand aude tactu, atunci sa te atii, alergatura ceiti da laughing
Politia te intreaba cine esti, de ce suni, citi ani ai, daca vede ca esti minor, intreaba undei tactu, undei maicata, vor sa vorbeasca cu ei.

Daca esti adult, atunci spui ca se bat unia deasupra ta, te deranjeaza, ai auzit tipete, aia la fel o sa ingtrebe cit timp, daca tu zici asa 1-2 minute apoi aia sau linistit nu vine nimeni.

Deci sa faci reclamatie trebuie sa ai probe sa inregistrezi, asta mai multe zile bla bla, ori sa chemi pe aia si sa vina atunci si sa auda si ei.

Asa ca spor la fantezii, daca e buna femeia na, doara nu te doare mina laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru relian):

Ma, nebunule, e fata cea care a pus intrebarea.
Te-ai dus departe rau laughing

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

laughing eu de unde sa stiu ca e fata, daca a bagat faza aia cu tinerica si buna 22 de ani, normal te duce gandul ca cel care observa e baiat, nu stiu fetele sa se bage la asa observatii.
Dar mai stii daca e fata ce, poate ii plac fetele laughing e posibil si asta, deci ramane valabil ce am spus, fata, baiat, are fantezii cu femeia omului laughing

| Nykolee29 explică (pentru relian):

In mare parte, din ceea ce am citit, mi s-a făcut scârbă. Adica dacă eu cer ajutorul cum sa scap o femeie de abuz, înseamnă că m-am îndrăgostit de ea? Sau îmi fac fantezii cu ea? De aia majoritatea romanilor nici nu intervin în caz de ceva, pentru ca să gândesc la tot felul de rahaturi.Reciteste te rog eu frumos, mesaju meu.

| relian a răspuns (pentru Nykolee29):

Daca esti minora tu nu trebuie sa intervii, ai spus lu tactu, aia e tot, nu te mai agita ca nu esti tu in masura sa rezolvi ceva. Am citit mesaju tau, nu spui citi ani ai, eu ti-am raspuns cum sta treaba. Daca esti minora politia te ia la intrebari, o sa ceara sa vorbeasca cu tactu, deci tot acolo ajunge, iar tactu o sa-ti traga si cateva pentru ca il pui in pozitie neplacuta.

Sa intwervii unde anume, in casa altuia? Ma copilo tu te auzi ce debitezi? Daca e ceva suna aia la politie, daca o bate a dpua zi se poate duce si sa reclame, daca no face, te gasesti tu sa ce anume?

Odata ce femeia aia nu depune plingere, te duci tu sa ce, sa fortezi omu sau ce?
Cum am zis vezi-ti de scoala ta, de treba ta, lasa pe altii in pace.
Cind vezi pe strada pe careva ca omoara pe altul, atunci da poti suna politia.
Al dracu ia sa te duca careva in autobuz, cand tiganii fura de prin buzunare si tu sa vezi, sa te vad atunci ce o sa faci, ori cand se ia golanii prin autobuze de cineva, pe aia de ce nu-i reclami, de ce nu su ni la politie?
Vai romanii nu fac nimic, exact asa esti si tu nu faci nimic, faci ceva asa fara sa vezi, ca ai auzit tu galagie la vecina.

Pina una alta aia nu-i familia ta, nu ai vazut tu nimic, asa ca daca nu reclama aia in cauza, te trezesti tu marele samaritean sa obligi pe careva sa reclame sau sa vina politia peste aia in casa cand aia nu vor sa vina nimeni la ei.

| Lioana a răspuns:

Vorbeste cu vecina ta cand o intalnesti. Spune-i ca ti-ai facut griji pentru ea cand ai auzit țipetele si intreaba-o daca sotul ei e violent cu ea sau doar se cearta. Asa iti vei face o idee mai clara despre ce trebuie sa faci pe viitor.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă suni la politie nu pățești nimic, poți suna anonim, poate salvezi viata cuiva.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Eventual poti face un apel anonim si sa explici situatia, dar nu iti risca viata pentru problemele altora.
Poate femeia il inseala si asta o bate ca pedeapsa sau poate e nebun omul si vrea sa isi etaleze talentele de interlop pe o fata fragila care nu poate riposta. Indiferent, nu e normal, dar cate lucruri de genul asta nu se intampla in Romania?
Problemele de genul asta se rezolva altfel.
Ala nu se poate numi barbat si doar o bataie sora cu moartea
l-ar aduce pe o linie normala de plutire.

| Yparisa a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce bolnav ești. Și cică ești cu Dumnezeu și din astea.

| StrongHeart a răspuns (pentru Yparisa):

Nu inteleg, de ce sunt bolnav?

| Yparisa a răspuns (pentru StrongHeart):

"Poate femeia îl înșală și așa o pedepsește"
Nu există scuze pentru violență. Dacă ați vorbi mai puțin cu Dumnezeu și mai mult cu terapeuții am fi departe acum. Din oameni ca tine ies monștri ăștia.

| StrongHeart a răspuns (pentru Yparisa):

In primul rand, cred ca ai nevoie de o pereche de ochelari. UIte ce am scris eu si ce ai citat tu. Asta am zis:
"Poate femeia il inseala si asta o bate ca pedeapsa sau poate e nebun omul si vrea sa isi etaleze talentele de interlop pe o fata fragila care nu poate riposta."
Iar tu ai citat si scris ce ti-a convenit sa auzi :
"Poate femeia îl înșală și așa o pedepsește"
Deci inainte sa ataci pe cineva, gandeste. Nu te grabi sa ataci pe cineva doar pentru ca e diferit de tine, ca s-ar putea sa pari tu cel "bolnav".
Pe langa asta, am zis eu ca este corect sau ca este o scuza?
Doar ca te pui in mintea omului, sa vezi ce poate starni o cearta si asta e principalul motiv, gelozie sau infidelitate. In marea majoritate a cazurilor. Sau banii.
De multe ori nici femeile nu sunt sfinte si se complac intr-un mediu toxic.
De ce sa le iau apararea daca nu le cunosc povestea?
In fiecare poveste exista 2 parti de adevar.
Terapeutii aia si-au luat de undeva invataturile, la fel cum un credincios isi ia de undeva invataturile.
Iar psihanaliza moderna Freudiana are limitele ei.
Ce importanta are ce crezi atata timp cat vrei sa faci bine?

| StrongHeart a răspuns (pentru Yparisa):

Cred ca ai niste insecuritati si prejudecati pe care trebuie sa ti le rezolvi. Succes!

| Yparisa a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu contează ce făcea, ai zis-o ca pe o scuza, altfel nici nu îți trecea prin cap așa ceva. Omul era BEAT, e suficient cat să stârnească o cearta.
"Ce importanta are ce crezi atata timp cat vrei sa faci binem?"
Asta trebuia să te întreb eu pe tine.
Nu exista nicio parte a adevărului care scuza violența, mai ales a doi bărbați asupra unei femei. Ești dus.
Ai niste creștinism in coltul gurii.

| StrongHeart a răspuns (pentru Yparisa):

Nu am zis-o ca pe o scuza, am zis-o exact cum am zis-o si poti sa citesti de 10 ori, poate intelegi a 11-a.
"Poate femeia il inseala si asta o bate ca pedeapsa sau poate e nebun omul si vrea sa isi etaleze talentele de interlop pe o fata fragila care nu poate riposta."
Daca tu intelegi lucrurile ca un dobitoc, imi pare rau, dar nu este vina mea.
Am zis clar ce aveam de zis, tu ai inteles doar ce ai vrut si cum ai vrut. Nu am ce sa iti fac daca vrei sa pari destept si nu esti.
Mai esti si plin de mandrie, cand eu nu ti-am gresit cu nimic.
Pacat ca gandesti asa.

| Nykolee29 explică (pentru StrongHeart):

Ma simțeam foarte îngrozită de ceea ce auzeam, se auzea foarte tare, zici ca la mine pe hol și se băteau.Chiar voiam sa ajut cu ceva dar nu știam cu ce ca problema sa fie totuși rezolvata măcar parțial, pentru ca la noi în tara, unii polițiști sunt doar de decor angajați la politie.

| Vântulalb a răspuns (pentru StrongHeart):

"Poate femeia il inseala si asta o bate ca pedeapsa"
Asta-i buna!
Poate femeia il inseala, dar el vine la 1 noaptea acasa beat si cu companie.
Care pe care inseala oare, daca tinem cont de fapte?

| StrongHeart a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu cunosc, nu vorbesc. Dar cand un tip o bate pe una e logic sa deduci ca l-a suparat aia cu ceva. E atat de simplu, te pui in mintea oamenilor. Altfel cum vei rezolva problema daca favorizezi pe unul si ignori povestea celuilalt?
Nu stiu ce se ofenseaza lumea asa, betivu tot betiv ramane, curva tot curva ramane, nu stiu de ce am ajuns asa sensibili sa nu mai poti sa zici nimic, fara sa se interpreteze gresit.

| StrongHeart a răspuns (pentru Nykolee29):

Nu e in regula ce se intampla in orice caz. Dar trebuie sa te gandesti rational. Ce pot eu sa fac in cazul asta? Mai bine te sfatuiesti cu familia.

| StrongHeart a răspuns:

Politia doarme oricum, nu prea stie ce sa faca, nu se baga, sunt speriati. Doar sa le dea un avertisment si sa vorbeasca cu ei.
Mai bine suni aici, numai sa fii sigur ca ai un motiv intemeiat :
https://anes.gov.ro/call-center/
Linie telefonică gratuită pentru ajutor specializat 0800 500 333.

| StrongHeart a răspuns:

Https://anes.gov.ro/call-center/
Doar daca ai un motiv intemeiat:
Linie telefonică gratuită pentru ajutor specializat 0800 500 333.

| Vântulalb a răspuns:

Politia, cand vine nu spune cine i-a sunat. Zic doar ca au fost sesizati.
Si pana sa sune la usa lor, aud scandalul.
Prima data dau amenda. Dar daca ii chemi a doua oara in aceeasi noapte, se lasa cu dus la politie, etc.
Poti sa o ajuti pe femeie. Felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu te bagi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dai prea multă importanță pentru o isterică și 2 bețivi.

| Nykolee29 explică (pentru anonim_4396):

Ai o mentalitate de tot RAHATUL.De ce majoritatea bărbaților dați vina pe femei ca sunt bătute ca au,,înșelat,,? Am precizat destul de clar ca ala era BEAT,si ce fac majoritatea bărbaților când sunt beți? Merg acasă și își terorizează femeile. Femeia aia nu e o isterica ca o cunosc,doar suntem vecine,e o vecina super de treaba si de ajutor, atâta timp cât nu știm nici unu ce s-a întâmplat în casa aia, doar am auzit o parte din poveste prin țipetele și plansetele ei, n ar trebui sa ne băgăm și sa aruncam cu ura, dacă știi ca nu ești capabil cum sa intervii într o asemenea situație, te rog frumos sa ți ții gura inchisa și sa treci cu vederea la ceea ce am întrebat.Sa știi ca nu e greu.

| Scorillo a răspuns:

Civic - ar fi treit sa suni
Vecinii nu trebuie sa se deranjeze unii pe altii (sunt reglementate ore de liniste) Teoretic ar fi treuit sa vina un echipaj de "comunitari".
Nu aveau dreptul sa le spuna cine a facut sesizarea.
Practic -...
Exempu personal: Mergeam pe strada, centrul orasului,. In fata mea un cuplu care se certa. in spate la 25-30 m doi politisti. Toti aveam aceiasi directie de mers. Cand baratul a inceput sa loveasca femeia (cu pumnul) m-am apropiat. Cand femeia in urma loviturilor incasate a cazut, l-am apucat pe barbat de mana si i-am sps sa se potoleasca. (Oarecm bazabdu-ma ca politistii erau deja la 10 m.) Baratul s-a oprit surprins. Femeia s-a ridicat de jos (destul de greu), s-a apropiat de mine si mi-a tras o palma de mi-a tiuit urechea vreo doua zile. Mi-a spus cu un ton agresiv ca e barbatul ei, si o bate unde vrea si cand vrea el. Am apelat la politisti (care intre timp facuse-ra stanga-imprejur) -au ras si au spus ca asa patesc cand intervin in certurile din cuplu.

| Nykolee29 explică (pentru Scorillo):

Doamne ferește..Nu mi se pare normal nici alegerea fetei, dar nici indiferenta polițiștilor, îmi pare rău să aud asta

| Yparisa a răspuns:

Data viitoare înregistrează orice sunet auzi și sună. Nu știi niciodată ce rezolvi. Taica-tu e cam animal, scuze. Și ăștia "credincioși" doar cu numele de pe TPU. Nu lua sfaturi de aici că e plin de bolnavi care merg la biserică doar ca sa se uite la icoane ce frumos sunt colorate in timp ce au un hău in suflet. Unele de atata au nevoie ca sa plece, o mana din exterior. Stiu o grămadă de femei care au fost salvate cu un singur apel. Poate exista o metoda de a contesta amenda, daca chiar se ajunge acolo.

| SanduDediu74 a răspuns:

Multi au zis sa nu te bagi dar ganditi va si la omul asta care incarca sa doarma... Ce lume perversa

| xxXClausXxx a răspuns:

Cel mai bine e sa il rogi pe tatal tau sa se duca cu tine acolo si daca ceva e rau acolo suna cat de repede poti si logic ca va vb cu tine in particular si tatal tau cu toata lumea

| Userdrop a răspuns:

Pentru orice disconfort la ora 4 dimineața poți suna la poliție și le explici situația. Polițiștii nu sunt așa bătuți in cap cum crede lumea. Vor interveni pentru tulburarea liniștii publice, iar pentru violenta casnica pot interveni, doar dacă partea vătămată depinde plangere.
Adică dacă vecina depune plangere in scris.
Tu poți suna și spui ca ai scandal casnic in bloc. Explica-le situația așa cum ai explicat-o noua aici.
Când eu am sunat la poliție ( tot pentru scandal la miezul nopții) poliția nu a venit și la usa mea.
S-au dus acolo unde li s-a indicat. felicitări pentru curaj și inițiativa!happy

| Userdrop a răspuns (pentru Userdrop):

"Depune"

| Nykolee29 explică (pentru Userdrop):

Asa voi face data viitoare, mulțumesc pentru aceste informații!

| relian a răspuns (pentru Userdrop):

laughing ai uitat sa intrebi ce facea oare o minora la ora 4 dimineata laughing pindeste ce fac vecinii, vorbeste pe net, sa nu spui ca au trezito aia din somn ca nu cred. Daca faceau aia asa scandal sa trezeasca lumea, suna taicasu la politie,. dar taicasu eu zis sa isi vada de treaba, ca de nu o sa aiba ea treba cu el laughing

Toti vai ce spirit curajos laughing era minora cu baiatu pe net la 4 dimineata sau ce facea, aia nu intreaba nimeni.
Sa sune la politie, ce as luao eu la intrebari ce face ea la 4 dimineata, ba las lua si pe tacsu, la rost, banui ca tacsu de aia eu fi zis sa isi caute de treab.
Se baga toti minori in problemele adultilor, in familiile altora laughing te doare mintea, ce tupeu porcesc mai au unia.

| Nykolee29 explică (pentru relian):

Ești total departe vere de subiectul meu laughing))Ce te doare pe tine capu ce făceam eu la 4 dimineața? Din tot ceea ce am cerut eu,te ai trezit tu ala sa vorbești despre alt subiect,du te și pune te la somn ca probabil ești obosit,de aia te și bagi aiurea în seama happy. Tupeu porcesc ca Tupeu porcesc dar ce facem dacă mai și avem acel caracter?(aici ești inclus tu dragule) Pentru ca la ce ai spus tu acolo,crede ma,mi s-a făcut mie rușine pentru tine, pentru prostia tahappy, dar pana la urma, romanu e roman, n ai ce sa i ceri, nu?‍♀️?‍♀️

| Nykolee29 explică (pentru relian):

Și cică nu ma intreaba nimeni ce făceam eu la 4 dimineața ca minora?‍♀️Sunt asa de scârbita de inteligenta ta, mai bine nu o aveai, sa mor de nu, dar dacă tot te intereseaza ce făceam eu la 4 dimineata, hai ca ti spun, ca să poți dormi bine la noapte, ma duceam la baie sa-mi fac nevoile si i am auzit din nou, de ce vrei sa ma întrebi ce făceam eu la 4 dimineața? Voiai cumva sa vii și sa ma ștergi la... sau cum?happyRestu de aici îmi zic sa nu ma bag ca nu e treaba mea, ce se poate întâmpla dacă sun, mi s-a dat ceva nr de telefon sa sun gratuit când e vorba de ceva, îmi apreciază curajul, numa tu te ai trezit inteligent și sa te întrebi ce puteam face eu la 4 dimineațalaughing)De parca nu orice om se trezește noaptea ba sa bea apa sau sa meargă la baie, tu ești ala perfect? Felicitări, ești foarte deștept!?‍♀️Aici deja nu mai este importanta biata femeie, ci eu, ce făceam eu la 4 dimineața, mulțumesc mult ca mi porți de grijahappy
(Asa un mic sfat, poarta ti și ție de grija puțin, ca la ce gramatica ai, am avut nevoie de un dicționar și și de un profesor de romana ca să descifrez ce ai scris tu acololaughing) )