| Nicolee000 a întrebat:

am si eu o rugaminte, nu am fost la tema data la chimie si nu stiu cum sa-mi rezolv problema. Am nevoie de ceva exemple fizice si chimice de acasa. FUNDA love struck love struck love struck

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Când faci ceai aprinzi focul la aragaz și arde gazul datorită oxigenului din aer, deci metan CH4+ O2 rezultă bioxid de carbon și apă, și este un proces chimic, dar gazul nu este 100% metan că este vorba de un amestec gazos combustibil, iar încălzirea și fierberea apei este ceva fizic. La fierberea apei apa trece din faza lichidă în cea de vapori.

| DontForgetMe a răspuns:

SIMPLUUlaughing primul care o sa il scriu e fizic al 2-lea e chimic:

laptele la fiert-laptele la fermentat
painea o manaci-painea o lasi sa mucegaiasca

| Nicolee000 explică:

Astea-s prea simple, le am scrise(