| Georgii a întrebat:

happy Am tema la romana sa fac o compunere de 3 pagini :O cu titlul "Suflet de dascal"! happy Cine imi da si mie cateva idei.happy Vreau sa ma inspir din "D-l Trandafir ". Nu vreau sa imi faceti toata compunerea, doar sa imi d-tiateva idei.happy Multumesc mult! Dau funda, bineinteles.

Răspuns Câştigător
| Zuzzy05 a răspuns:

Ceao.

Pai descrie`tsi dascalul fizic, folosind figuri de stil (epitet, enumeratie etc. ) dar si moral descriindu`i toate partile bune. Scrie despre felul cum se comporta cu voi, povesteste daca te-a impresionat vreodata ceva ce a facut el... poti sa pui ceva si de la tine ca sa ii scoti in evidenta "sufletul bun de dascal".

Scrie "Pentru dascalul meu drag am doar cuvinte de bine, de lauda si respect, va indragesc mult. Dvs. imi dati o lectie de viata..." si continui tu fraza tinand cont de sentimentele tale. Sincer nu mai am idei dar poti incheia astfel :

" Cuvintele pot curge la nesfarsit in aceasta compunere, dar prefer sa pun punct si sa va multumesc ca sunteti cel mai bun dascal..."

M`am inspirat dintr`o compunere a unui coleg pe care a citit`o in fata clasei cand am terminat I-IV si invatatoarea s`a emotionat si i`a placut mult gestul sau.Era mai degraba o scrisoare pentru. dansa, dar avea mai multa expresivitate insa nu mai retin exact tot ce a scris. Sper ca te-am ajutat cu niste idei, oricum e bine sa te inspiri din "Domnul Trandafir".

Pa, pa!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
stiu si mie imi trebuie tot la fel o compunere

| Onofrei_Claudiu_Ionut_1995 a răspuns:

Pai cred ca Zuzzy05 tia raspuns ff bine asa ca dai Funda! Merita