| Pain03 a întrebat:

BUNA TPU! As vrea si eu sa aflu niste informatii despre un procesor AMD,cate serii is? (Phenom,Athlon) Ce sunt acestea, si care ar fi compatibile cu placa video:MSI nVidia GeForce GT630, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E sau Placa video MSI nVidia GeForce GT630, 4096MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

NU lua 630, sint niste mizerii! Daca vrei gaming, ia ceva cu DDR5, neaparat - nu te uita la cantitate. In banii aia poti sa iei placi SH foarte puternice, gen ATI HD 4870X2, si mai si ramii cu bani de iesit in oras 2-3 weekenduri...

| Pain03 explică (pentru KodrutZ):

Pai la 3 milioane o placa de 4 gb ar merita, totusi ce placi imi recomanzi? Sa mearga majoritatea jocurilor noi

| KodrutZ a răspuns (pentru Pain03):

Nu te uiti la memorie, te uiti la ce poate GPU-ul! La 3 milioane iei ceva SH, gasesti 4870X2 sau ceva de genul GTX295 de pe la nVIDIA, placi care erau 15-20 de mil acum maxim 4 ani. Dintre astea noi, cam tot ce e pina in 400 RON e varza. Uite, eu de exemplu am un HD 4770 din 2009 si inca se misca foarte bine in tot ce misca, avind in vedere ca rezolutia monitorului e de doar 1280X1024...

| Pain03 explică (pentru KodrutZ):

Placa video MSI nVidia GeForce GTX650, 1024MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E, asta cum e?

| KodrutZ a răspuns (pentru Pain03):

Acceptabila, dar depinde de pret. La cit e?

| Pain03 explică (pentru KodrutZ):

5 milioane

| KodrutZ a răspuns (pentru Pain03):

E foarte OK atunci, dar vezi sa iei o versiune cu overclock din fabrica, e una cu 1110MHz la GPU de la Gigabyte.

| Pain03 explică (pentru KodrutZ):

Si un procesor
Procesor Intel® CoreTM i5 3570K IvyBridge, 3400MHz, 6MB, socket 1155, Box
sau sa aleg ceva din seria AMD?

| KodrutZ a răspuns (pentru Pain03):

Neah, i3 3220 e suficient, nu arunca banii pe i5, mai bine ia un SSD de diferenta, merita cu virf si indesat.

| Pain03 explică (pentru KodrutZ):

Procesor Intel® CoreTM i3 3225, 3300MHz, 3MB, socket 1155, Box Atunci asta ar fi bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru Pain03):

3220, cum am zis. Singura diferenta e la IGP intre ele, iar tu oricum o sa folosesti placa video dedicata, asa ca ai arunca aiurea 80 RON diferenta intre 3220 si 3225.

| MitroKta a răspuns:

Cred ca mai degraba trebuie sa fie ambele- procesorul si placa video- compatibile cu placa de baza- adica aceasta din urma sa e suporte, nu sa fie compatibile intre ele.

| KostyCool a răspuns:

Da ar fi compatibile!

| Pain03 explică:

Scuze dar am gresit intrebarea, uitati de partea cu compatibilitatea.