| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Care dintre aceste laptopuri credeți ca este mai bun? https://mediagalaxy.ro/......ws-10-home SAU https://mediagalaxy.ro/......ws-10-home

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai bun pentru cine si pentru ce?
Proiecte ingineresti, diagrame, programare, design, sau ce faci cu el?
Cine-l foloseste?

| RainbowD a răspuns:

In mare parte is la fel. Dar eu as opta pentru primul. Are SSD 512GB
De ce as alege cu SSD mai mare? Observ ca incet ssd-urile incep sa inlocuiasca hdd-urile. Au mai multe avantaje:
- tehnologie noua
- ssd-urile nu au componente în mişcare care să cedeze din punct de vedere mecanic, însă fiecare bloc al memoriei flash are un număr limitat de cicluri de scriere.
- durata de viaţă a SSD-urilor este mai mare decât cea a HDD-urilor.
- viteza mai mare ca hdd-urile 100-600mb/sec
- rezistenta mai mare la socuri, temperatura decat cea a hdd-urilor.
Au si dezavantaje ce-i drept, dar mai putine. Acuma ramane sa alegi si tu. Dar daca vrei sa-l folosesti pentru gaming ma gandesc ca nu iti ajung acei 8GB nu? Al doilea are 16GB. Am si eu un laptop cu 4GB si ruleaza jocurile foarte bine, desi nu ma joc eu asa mult pe el.
Si windows 10 home, nu prea imi place, s-ar putea sa ai probleme cu el, eu am avut ceva probleme cu el, si am trecut pe Windows 10 pro. In general amandoua sunt bune. Ramane la alegerea ta care vrei sa-l cumperi.

| ChrisAK47 a răspuns:

Primul, parerea mea happy