| Anonimă1666 a întrebat:

Buna TPU.Cartofii fierti ingrasa? Daca mananc seara cartofi fierti si pe langa sa zicem ca mai pun un ou fiert, ma ingras? E sanatos?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești pe drumul cel bun, uite aici detalii:
https://www.ele.ro/......plet-36393

| Sn4k3 a răspuns:

Ca sa nu te ingrasi trebuie sa nu mananci multi carbohidrati si cum cartofii au carbohidrati, vezi cat mananci. 100g cartofi fierti - 20g carbohidrati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oul ala fiert se digera mult mai greu in timp ce dormi deoarece se diminueaza ritmul tuturor organelor, si poate duce la chestii mai nasoale. Cartofii pot face purgatie. De ingrasat nu ingrasa deoarece au calorii putine, dar pot avea efecte neplacute daca mananci seara.

| Ionut58282856 a răspuns:

Depinde de organism si da e sanatos. Omul are nevoie de : carne, lapte, fructe, legume etc. Pentru ca exista vitamine in unele mancaruri care nu exista in altele si nu te prosti sa mananci acceasi mancare timp de un an ca ti se duce sanatatea in beci. Consulta un medic daca crezi ca esti grasa. Daca e normal organismul nu incerca sa slabesti. Felul in care arati nu arata nici macar sanatatea ta, poti sa fi gras si sa poti sa tractezi un autobuz sau poti sa fi slab si sa duci un stil de viata sedentar.

| RRoberto2018 a răspuns:

Cartofii fierti si oul fiert sunt alimente foarte sanatoase, totusi iti recomand oul in prima parte a zilei, ca sa te bucuri din plin de beneficiile pe care le are.
Cat despre ingrasat, totul tine de cantitate. Daca mananci un cartof sau 2, nu nici o problema, chiar daca e seara. Daca mananci 2 kg, normal ca te ingrasi. Nu exista aliment care ingrasa, sau aliment care nu ingrasa
Totul se rezuma la cantitatea pe care o mananci. Multi se bazeaza pe anumite alimente ca nu ingrasa. Facem pariu ca daca mananci 100 kg de salata in fiecare zi, in catva timp tot te ingrasi?
Tine mine un singur cuvant si aplica-l : MODERATIE

| Ahotea55 a răspuns:

Nu îngrasă, dar seara nu e sănătos să mânanci pentru-că te îngraşi ☺

| Florian_Rares_1995 a răspuns:

Singurul mod in care te ingrasi este atunci cand mananci mai multe calorii decat necesarul. Cartofii fierti nu au un indice caloric mare, dar daca vrei sa slabesti sanatos si eficient incearca sa reduci zaharul si sa faci miscare de cel putin 3-4 ori pe saptamana. De asemenea, ora la care mananci este irelevanta atata timp cat esti intr-un deficit caloric la sfarsitul zilei