| anonim_4396 a întrebat:

Ce e skype-ul? Din cate am auzit e un program ca messu. Vreau mai multe informatii! Merge pe pc si pe telefon? Trebuie sa platesti ceva sau e gratis mereu, definitiv ca messenger?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da este exact ca messu insa ceva mai bine facut. Este gratis. Poti sa il folosesti si sa suni pe telefonul mobil sau sa trimiti sms, dar atunci costa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Deci pe telefon costa, iar pe pc nu

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu ai inteles.

Skype ca si chat este gratis, fie ca il folosesti pe telefon fie ca il folosesti pe PC.

Ai insa posibilitatea sa cumperi credit si sa folosesti skype ul ca o retea de telefonie mobila. Adica poti suna pe pe PC pe un telefon si poti trimite sms de pe pc pe telefon.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai astept raspunsuri ca nu am inteles. Iti poti descarca pe calculator si nu te costa nimc, nu platesti nimc. Pe telefon te costa.

| HelenEvans a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, deci. Pe skype poţi să vorbeşti şi în scris, dar şi prin microfon. Camera video merge cu adevărat mult mai bine ca pe messenger. Din câte am înţeles -din ce a spus cineva de mai sus- poţi să cumperi credit şi să foloseşti skype ca pe o reţea de telefonie mobilă. Deci, da, plăteşti pentru credit. Exact ca atunci când îţi încarci cartela de telefon. Nu ştiu cât plăteşti, dar mă rog.

| anonim_4396 explică (pentru HelenEvans):

Am sa-l descarc pe calculator, mai mult o sa vorbesc in scris trimitand mesaje si deci e gratuit

| HelenEvans a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Da, pe calculator e complet gratis.

| anonim_4396 explică (pentru HelenEvans):

Multumesc de raspuns.

| HelenEvans a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcerehappy

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
E ca messenger.
Funcţionează şi pe telefon mobil şi pe PC.
Skype (AFI: [skaɪpi] sau și [ˈskaɪp]) este un software gratuit, ce permite utilizatorilor să efectueze convorbiri telefonice cu video prin Internet, utilizând tehnici din familia Voice over IP (VoIP). Apelurile spre alți utilizatori Skype sunt gratuite, indiferent de orașele și țările de unde se vorbește, în vreme ce apelurile la telefoanele obișnuite analogice din rețeaua clasică (fixă) sunt de obicei contra cost. Calitatea acustică și video a convorbirii este de obicei foarte bună. Funcționalități adiționale gratuite: telefonie video, mesagerie instant, transfer de fișiere, conferințe telefonice și conferințe video. În septembrie 2011 Skype avea 929 de milioane de utilizatori.
Succes!

| ahmet6 a răspuns:

Buna,skype-ul este un fel de mess dar mai bun,el este facut in estonia,are o camera web mult mai buna, si de cat facebook,si de cat mess,poti suna si vorbi daca cumva nu vrei sa dai drumul la camera,eu de exemplu vorbesc pe skype pe web,are o vizualizare mult mai buna,este mai compact de cat facebook,si evident este gratis sa il instalezi,nu te costa nimic,si merge si pe telef, nu stiu acum daca pe orice telef, dar stiu de la o fata care vorbeste cu mine pe skype din Italia, asa ca il instalezi si iti faci Id si vezi dupa aia daca iti va placea, este si in romana.

| anonim_4396 explică (pentru ahmet6):

Pai poti vorbi si in scris trimitand mesaje ca asta mai mult vreau?

| anonim_4396 explică (pentru ahmet6):

Pai poti vorbi si in scris trimitand mesaje ca asta mai mult vreau? Am gasit pe un site in care zicea asa,, Iată ce veți obține:
O lună de apeluri gratuite, în valoare de € 10.49''.adica sper ca nu trebuie sa platesc

| rafa1987 a răspuns:

Da este ca messu, mai bine zis mai bun ca messu video merge mai bine si ma clar te vezi si nu se intrupe ca la mess, merge si pe telefon si pe compwinking