| AestheticPerf a întrebat:

Buna, TPU! Cu ce as putea lipi un carton pe usa unui dulap ca sa pot sa il dau jos si sa nu ramana urme de lipici sau ceva de genul pentru ca nu vreau sa stric dulapul daca ceva nu imi iese. FUNDA!big grin

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca dulapul este din metal, plastic sau pal melaminat /mdf, atunci se pot folosi multe feluri de adezive, dar pentru provizorat cel mai bun este scotch-ul cu doua fete de lipici pus intre carton si dulap.

Daca este dulap lacuit, atunci problema este grea: ORICE lipici va lasa urma pe luciu!
Dar, deoarece luciul nu este atacat la spalare cu apa, lipirea se poate face punctat cu pasta facuta din faina si apa amestecata bine. E lipici durabil si ieftin pentru hartie, dar pe suprafata lucioasa nu va avea durabilitate indelungata lipirea. Se poate curati usor cu carpa umezita cu apa.

Orice metoda vei incerca, prima data trebuie verificata pe o portiune cat mai putin vizibila!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cu scotch sau banda izoliera.