| AlexAL275 a întrebat:

Dacă ai vrea să înveți singur engleza cu ce ai începe?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu acele cuvinte simple si frazele conversationale.

| Adry05 a răspuns:

Să-ți găsești pe net o sursă cu module bine structurate pe partea de gramatică. pentru vocabular cărți, filme, video-uri în engleză la greu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cu engleza pentru incepatori gratis pe Google big grin

| AlexAL275 explică (pentru DoarBogdan):

Mă refer cu ce începi, cu timpurile sau cu altceva?

| DoarBogdan a răspuns (pentru AlexAL275):

A nu. As incepe cu cateva cuvinte de baza, obiecte, lucruri, culori, actiuni. Apoi as incepe cu cateva exprimari. Dupa verbele happy

| Catrice a răspuns:

Cu cărticele de copiihee hee
Un manual/ghid de învățare sau cum s-or numi te iau în egală măsură cu vocabular și gramatica.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu am invatat engleza din jocuri. Acum o vorbesc fluent. De la scoala si din carti eu unul nu am priceput nimic pentru ca mi se parea plictisitor ca naiba.

| StrongHeart a răspuns:

Cu orice lucru in viata,cu cat incepi mai devreme cu atat mai bine,sport,limbi straine,desenat,matematica.
Deci cat mai devreme e cel mai important,apoi metodele difera.
Daca esti inca la scoala,meditatiile sunt solutia,sa gasesti pe cineva care sa te ia de la zero. Daca ai deja bazele,poti invata singur din melodii,filme,conversat cu straini,etc.
Eu asa am facut si vorbesc bine in engleza, in schimb mi-as fi dorit mult sa ma fi apucat de mic de sport, dar nu am facut-o si regret putin, de asta zic, e important sa nu mai amani ce ai de facut sau ce iti place sau ce visezi ca vrei sa faci.

| StrongHeart a răspuns:

La fel iti doresc si tie happy

| Ofiintă a răspuns:

Am achiziționat un fel de suport de curs/manual pentru a mă lămuri asupra chestiunilor de bază.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să începi cu gramatica de baza bpentru a învăța engleza, se găsesc suficiente cărți.
Dacă nu stăpânești de la început regulile gramaticale, o să fie dificil să înțelegi exprimarea.
Apoi treptat poți să îți îmbogățești și vocabularul, învățarea e un proces continuu, poți urmări clipuri pe YouTube, să citești articole, eu și după ani de zile încă învăț cuvinte noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dan Duțescu, profesor de limba și literatura engleză al Universității din București, traducător, și membru al Uniunii Scriitorilor din România.
Limba engleza fără profesor, in care abordează engleza britanică în cele 4 volume.
O găsești in anticariate, pe printrecarti.ro, sau altele.

Iti poți seta telefonul in limba engleza si astfel vei avea contact cu limba engleza de zeci de ori pe zi.
Poti citi articole, cărți care te pasionează, in engleză, și altele asemănătoare.

| aDEeLAa a răspuns:

Urmaresc si eu

| NoisyLight a răspuns:

Începi cu înjurăturile. Indiferent de limbă, sunt cel mai ușor de învățat.

| Dia37Andreea a răspuns:

Cu carti, reviste Cambridge, site-uri de engleza (iti recomand Engleza pe paine), filme in engleza fara subtritrari sau muzica multa in engleza.

| Clueless22 a răspuns:

Depinde de cat de repede vrei sa inveti.
Duolingo e rapid si gratuit, dar te plictisesti repede. Sunt multi care renunta dupa cateva lectii. O alta metoda mai grea si mai de durata este sa acorzi atentie in jurul tau ex:filme, jocuri si stand up comedy online. Eu am invatat prin anime-uri (la 12ani)apoi am inceput sa citest fanfiction (si dadeam Google translate la tot ce nu intelegeam). Partea negativa este ca stau prost cu pronuntia, dar ma pot lauda cu faptul ca am fost trimisa de profesori la 3 olimpiade. (nu am reusit din pacate sa ajung la nationala, dar am fost aproape).
E important sa incerci.

| AlexAL275 explică (pentru Clueless22):

Așa și eu, mă uitam la multe filme/seriale pe Netflix și am învățat cât de cât să traduc, dar nu știu să vorbesc, să scriu o propoziție sau ceva mult mai complex. Am idee în mare parte când vine vorba de traduceri, dar când vine vorba de alte lucruri sunt la pământ. Am mai învățat și din jocuri, dar cum am zis, m-a ajutat doar cu tradusul.