| Karmesytta a întrebat:

Buna TPU daca am strugareata pot s-o ascund cu ajutorul fatetelor dentare? Ce pret au aceste fatete?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cat de mare este "strunfgareata". Uneori daca spatiul intre dinti este foarte mare, inchizand spatiul acesta cu fatete este posibil ca rezultatul sa nu fie prea frumos, cu dinti mari, lati. In astfel de cazuri spatiul poate fi micsorat cu un aparat ortodontic. Poti incerca sa fezi cum ar arata cu fatete, la dentist, prin simulari. Daca ti se pare ok, se poate trece la realizarea fatetelor.

Sursa: http://www.youtube.com/watch?v=8CsQiC8TZCk

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In principiu da, o fateta Veneers e cam mult vreo 600 ron si o fatetare cu materiale compozite vreo 150 ron, depinde de cabinet. Poate se poate repara cu aparat dentar, cel mai bine e sa intrebi dentistu sau ortodontul.

| QSmile a răspuns:

Bună,

Fațetele dentare sunt utilizate în situații clinice care impun refacerea estetică a unuia sau mai multor dinți
- cu modificări de structură ale smalțului sau dentinei (amelogeneza sau dentinogeneza imperfectă)
- cu spaţii interdentare (diastemă sau treme )
- cu înghesuiri dentare minore şi moderate în care pacientul nu dorește să urmeze un tratament ortodontic
- coloraţii intrinseci (fluoroza)
- dinți nanici (incisivi laterali)
- cu traumatisme dentare sau leziuni carioase însoţite de pierderi reduse de substanţă dentară. Poți opta fie pentru fațete din ceramică 250-300 euro/dinte fie pentru fațete Lumineers, care sunt cele mai elegante fațete ce corespund tuturor pretențiilor estetice.
Avantajul lor major este faptul că nu necesită șlefuirea dinților, fiind nevoie doar de 2 ședinte pentru realizarea acestora. Fațetele Lumineers variază între 500 și 550 euro/dinte. Zi cu zâmbet vă dorim.