| anonimulll12345 a întrebat:

Ce se intampla daca un abonament n-a fost platit si a fost intrerupt inca de anul trecut intre timp probabil s-a trecut la faza de executare silita dar titularul este o persoana decedata de mult, iar propiretarul adresei este o alta persoana la fel decedata iar in prezent nu figureaza ca locuieste cineva acolo
Abonamentul era de pana in 100 lei/luna deci nu vb de o suma mare.
E a unei cunostinte cu care nu prea am contact dar vreau sa fac un gest bun, eu am incercat de recent sa ma interesez si sa platesc dintr-un alt oras decat in care e abonamentu in sine stiind doar adresa si numele titularului dar neavand factura sau un cod de abonament au spus ca nu ma pot ajuta, nu pot cauta prin sistem - oare n-a vrut personalu din magazin sa ma ajute- ca din prima m-a luat cu o faza"daca nu esti titular nu putem divulga informatii despre clienti-mai ales ca din alta localitate/judet" sau chiar nu se poate, Nu prea pot face rost de factura veche si n-am acces la adresa respectiva? Am uitat sa intreb la magazin in legatura cu executarea silita
Si oare pe adresa respectiva daca se platesc restantele, se mai poate face alt abonament
Este vorba de Vodafone

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legea spune clar: persoana care mosteneste bunurile si propietatile celui decedat, mosteneste si toate datoriile decedatului!

| johnnny123 a răspuns:

"titularul este o persoana decedata de mult"
"E a unei cunostinte cu care nu prea am contact"

Eu sper că nu mai ai contact deloc, având în vedere că e decedată de mult.

| Korkodeln a răspuns:

Problema este de interes pentru mostenitorii persoanei decedate care avea abonamentul, mostenitorii care vor prelua patrimoniul vor prelua si datoriile cand se face succesiunea.
Daca Vodafone nu inchide cazul si continua sa urmareasca datoria si o vinde recuperatoilor, acestia vor incerca sa contacteze mostenitorii.