| artur99 a întrebat:

Bună TPU!
Să zicem că am creeat un joc, și am toate componentele, cum îl transform în kit?
Există vreun program, ceva?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Foarte simplu, si eu imi facesem un joculet in batch file language laughing
Asa, sa revenim, sunt 2 modalitati:
1) Cea simpla (ma rog, ce mai rapida...), faci un fisier.bat in care scrii:
@echo off
start numelejoculuitau.html
exit

si apoi cauti pe net un Batch to exe Converter (sunt multe, sunt si unele free destul de bune) si apoi incarci in program fisierul.bat si restul fisierelor din joc (te descurci atata timp cat ai stiut sa scrii un joc...) si iti face un executabil, cand dai click pe el se va deschide bat-ul care va deschide jocul.

2) a doua varianta dureaza mai mult. (chiar daca poate fi si mai simpla.), faci cu Winrar o arhiva sfx, alegi ce fisier sa fie deschid dupa decompresare, dai la folderul in care lucreaza sa fie cel temporal, mai faci pe acolo niste setari, daca vrei poti sa faci si un wizard pentru instalare etc.
Aaa, sa nu intelegi gresit:
kitt= arhiva ce contine fisierele jocului si le muta in anumite foldere, ca sa-l instaleze
Dar pentru un joc simplu, nu trebuie kitt, trebuie doar o arhiva executabila sfx care dupa decompresare in directorul temporal porneste, spre c-ai inteles ceva... happy

11 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Dupa intrebarea asta:
"Dați-mi și mie un link de unde pot downloada un hack de bani pentru Metin2 explossive"
Imi e greu sa imi imaginez ca ai creeat tu un joc.

| artur99 explică (pentru unknownn):

E... Un joc mai simplu, format din fișiere html.

| unknownn a răspuns (pentru artur99):

Tu stii ce-i ala html?straight face
Nu trebuie kit pentru asa ceva, il poti arhiva.

| artur99 explică (pentru unknownn):

Știu ce-i ăla, dar ași vrea să-l fac să fie kit.
De exemplu, la o revistă am găsit kitul unui joc făcut din prezentări Power Point.

| unknownn a răspuns (pentru artur99):

N-are rost mastraight face
Daca chiar insisti, arhiveaza jocul, uploadeaza undeva, da-mi link-ul si ti-l fac eu kit.

| artur99 explică (pentru unknownn):

Încă nu l-am terminat dar, totuși voiam să știu.

| unknownn a răspuns (pentru artur99):

Pai nici nu stii daca-l termini, si vrei sa-i faci kit dejalaughing?

| artur99 explică (pentru introduaicinumele):

Mersi foarte foarte mult.
A 2-a varianta a mers!
E super!

| introduaicinumele a răspuns (pentru artur99):

Cu placerewinking

| introduaicinumele a răspuns (pentru artur99):

Foarte simplu, si eu imi facesem un joculet in batch file language laughing
Asa, sa revenim, sunt 2 modalitati:
1) Cea simpla (ma rog, ce mai rapida...), faci un fisier.bat in care scrii:
@echo off
start numelejoculuitau.html
exit

si apoi cauti pe net un Batch to exe Converter (sunt multe, sunt si unele free destul de bune) si apoi incarci in program fisierul.bat si restul fisierelor din joc (te descurci atata timp cat ai stiut sa scrii un joc...) si iti face un executabil, cand dai click pe el se va deschide bat-ul care va deschide jocul.

2) a doua varianta dureaza mai mult. (chiar daca poate fi si mai simpla.), faci cu Winrar o arhiva sfx, alegi ce fisier sa fie deschid dupa decompresare, dai la folderul in care lucreaza sa fie cel temporal, mai faci pe acolo niste setari, daca vrei poti sa faci si un wizard pentru instalare etc.
Aaa, sa nu intelegi gresit:
kitt= arhiva ce contine fisierele jocului si le muta in anumite foldere, ca sa-l instaleze
Dar pentru un joc simplu, nu trebuie kitt, trebuie doar o arhiva executabila sfx care dupa decompresare in directorul temporal porneste, spre c-ai inteles ceva... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine toti aveti dreptate... nu cred ca vei face vreun joc... dar ma rog, incearca pe google "actual installer"winking

| acomputers a răspuns:

Da.