| ArmY007 a întrebat:

Buna TpU
Unde gasesc un caine (mic) de rasa ceau-ceau?
As dori sa fie ieftin sau daca se poate sa fie donat.
As dori sa detin un caine ceau-ceau dar am vazut preturi de la 1.000 Euro+ si cu toate ca e absolut adorabil nu as da mai mult de 200 Lei pentru ca nu imi permit sa dau sute/mii de euro pe un caine.
Daca stiti vreunul de vanzare/ sau cineva care vrea sa doneze nu ezitati.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu ai destui bani ca să-ţi achiziţionezi un câine de rasă, ce te face să crezi că vei avea banii necesari pentru întreţinerea lui, o fi el de rasă sau nu (mâncare, îngrijire medicală, fel şi fel de produse şi servicii...) timp de 8-15 ani de zile (nu câteva săptămâni sau luni, cât va fi "jucăria" nouă)?

Iubesc animalele, dar iubirea înseamnă şi să nu legi pe cineva de tine, dacă nu îi poţi oferi absolut totul şi nu îl poţi face fericit.

...şi, până la urmă, cei ce nu sunt "de rasă" ce au? (dacă ar fi vorba doar de iubire şi dorinţa de a o oferi unei fiinţe vii)
Nu cumva e doar un moft?
Sfatul meu este să gândeşti foarte bine. Nu e ca şi cum ţi-ai cumpăra o jucărie vie, pe care oricând să o poţi arunca la coş. Animalele se ataşează şi suferă la fel ca şi noi şi majoritatea deciziilor tale l-ar privi şi pe el... dacă ţi-ai asuma această responsabilitate. Decât să o faci iresponsabil, mai bine deloc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt niște drăgălași, dar sunt slabe șanse ca cineva să-ți ofere gratuit un cățel din rasa chow chow.
Ar fi o bucurie dacă l-ai putea achiziționa la un preț acceptabil. Știi cum e, din două "rele" alegi pe cel mai puțin rău.
Ai vrut să zici 1000 lei, nu euro!