| LadyArt a întrebat:

Buna tuturor!
Intampin o problema la Skype. Nu pot trimite mesaje instant persoanelor care nu imi sunt in lista de prieteni. Lucru care pana vinerea trecuta puteam sa-l fac. Imi arata urmatorul mesaj la orice contact : "Mesageria este dezactivata pana la acceptarea cererii."
Am incercat cu o cunostiinta pe care nu o am adaugata in lista de prieteni : daca sun simplu sau cu video ii apare, daca ma suna imi apare, daca vreau sa ii scriu mesaj nu pot, in schimb poate sa imi scrie mesaj si eu primesc/vad.
Nu stiu ce sa fac... ma poate ajuta cineva?

PS. Sper ca se trece cu vederea posibila incadrare gresita a intrebarii happy

9 răspunsuri:
| WxRo a răspuns:

Nu este de la tine ...este vorba de o setare de privacy. Fiecare persoana isi poate seta sa primeasca mesaje doar de la persoanele pe care le au deja in lista.
In skype - la settings - privacy settings se poate activa/dezactiva aceasta setare.

| LadyArt explică (pentru WxRo):

Stiu, tocmai asta este problema, persoana cu, care am conversat are bifat ca poate primi mesaje de la oricine, eu la fel si cu toate astea eu nu pot sa tastez nici macar o litera ca imi arata mesajul care l-am scris mai sus... "Mesageria este dezactivata pana la acceptarea cererii " necontant ca setarile practic ne-ar permite sa conversam. Am sters si reinstalat programul dar degeaba.

| WxRo a răspuns (pentru LadyArt):

Persoana cu care incerci sa conversezi a dat un restart la skype si ea? E cam dubios daca nu se poate avand in vedere ca asta este singura setare care te-ar impiedica.

| WxRo a răspuns (pentru LadyArt):

La privacy settings sunt 2 setari separate pentru calls si IMs

Prima optiune de sus in jos este : allow calls from ...si trebuie selectat anyone.
A 3-a este allow IMs from : si aici trebuie selectat anyone.
Apoi un restart la skype si poti incerca din nou.
Sper sa reusesti.

| LadyArt explică (pentru WxRo):

Asa am setarile. Ce-i drept nu am resetat. In primul rand nu prea stiu cum si in al doilea rand nu stiu daca prin resetare pierd istoricul conversatiilor.

| WxRo a răspuns (pentru LadyArt):

Restart, nu reset happy

| WxRo a răspuns (pentru LadyArt):

Important este ca persoana careia ii scrii sa le aiba asa, nu tu

| Chirtoaca_Mariana_1983 a răspuns:

Aceeasi problema e si la mine. Am resetat de cate ori skype-ul. In setari la ambii avem bifele de a primi video si mesaje de la oricine. Care e problema si cum se poate de inlaturat. Nici mie nu-mi poate scrie persoanele care nu sunt in prieteni

| LadyArt explică (pentru Chirtoaca_Mariana_1983):

Nu stiu sa-ti raspund. Nu am gasit rezolvare...