| Someonelikeyou a întrebat:

va rog din toata inima am și eu ceva la romana, și acum nu-mi vine nici o idee.va rog ajutați-ma.problema aia spune asa"cum apare eul liric în text(referiți-va la: persoana gramaticala folosita, sentimentele exprimate de poet prin vocea eului liric, elementele care definesc modul subiectiv de a percepe anumite aspecte ale fiintei iubite sau ale naturii etc). este vorba de Emotie de toamna.de Nichita Stanescu
:*

Va rog mult de tot. mi-ar fi de mare folos ajutorul vostru
funda:*

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Eul liric e exprimat prin pronume personale si verbe la persoana intai. Vorbeste din perspectiva proprie (nu nareaza). Eul liric e caracteristic genului liric etc. Sper ca te'am ajutat:*.

5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

big grin Intrebare stearsa.

| mistikk a răspuns:

Cauta verbele si pronumele la persoana 1 spre exemplu sa iau o opera oarecare cum ar fi ...dorinta de M. Eminescu `pe-al meu brat incet s-o culci`aici se face simtita prezenta eul-ui liric prin pronume posesiv asa ca uita-te la in oprea ta literara si incearca sa identifici Baftakiss

| Someonelikeyou explică:

Hey, va multumesc pentru raspunsurile voastre.:*...chiar mi-au fost de folos. dar vreau sa spun ceva.pentru KGS si pentru Julia. daca va trebuia si voua ceva la orice materie. o nedumerire in legatura cu tema.si a-ti apela la TPU.si vas zice ca "intrebare stearsa"sau"TPU nu e pentru teme". asta e un ajutor din partea TPU? Ce conteaza ce intrebare pui. daca ai bunul simt atunci cu drag te-as ajuta. dar daca nu-l ai.asta e.straight face. spui de toate.

| Mary496 a răspuns:

Pai eul liric sunt formele pronominale si verbale de persoana 1(eu merg, m-as duce, iau). Te descurci de aici, ca nu se fac teme pe TPU!

| Prigatdevisine a răspuns:

Hey love struck cauta pe net ca o sa gasesti tot ce iti trebuie:p sunt foarte multe referate. (am facut si eu ex asta)...incearca sa faci un rezumat la ce gasesti de pe nettongue...combini ideile dintr-un referat cu ideile din alt referat :*:*:X