| floriyna a întrebat:

vreau sa stiu daca stiti niste exercitii sa mai cresc si eu 5 centimetri. am 17 ani si am happy

10 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Nu exista asa ceva.
Sporturi gen bascket si etc nu te ajuta cu nimic.Depinde de hormoni.

| Dobitoc a răspuns:

Nu cred ca sunt exercitii de crestere ci interventie chirurgicala!

| cristi27 a răspuns:

Inotul, niste exercitii la bara te-ar ajuta f mult

| ancan a răspuns:

Apuca'te de volei sau de baskethappy

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Exercitii de picioare credlaughing sau practica inotul

| anca_1934 a răspuns:

La pubertate, efectele hormonilor sexuali se combinã cu cele ale hormonului de crestere.
Pentru fete, cresterea maximã intervine cu un an înainte de primul ciclu (adicã între 11 si 13 ani), iar pentru bãieti, între 14 si 15 ani.
Hormonii sexuali permit, în acelasi timp, sudura cartilagiilor, indicând, astfel, sfârsitul cresterii.
Altfel spus, la sfârsitul pubertãtii (în jurul vârstei de 15-17 ani), copilul atinge înãltimea sa de adult.
pentru baieti:
Înãltimea tatalui + înãltimea mamei + 13 cm, apoi împãrtiti la 2.
Exemplu:
Tata=180 cm
Mama=160 cm
Bãiatul: (180 cm + 160 cm + 13 cm) / 2 = 176, 5 cm
pentru fete:
Înãltimea tatãlui + înãltimea mamei - 13 cm, apoi împãrtiti la 2.
Exemplu:
Tata=172 cm
Mama=166 cm
Fata: (172 cm + 166 cm - 13 cm) / 2 = 155, 5 cm...bafta la calculat... iar daca raspunsul meu nu te-a multumit, inceraca cu mult sport(baschet, inot)

| Satana a răspuns:

Laba

| rastaman590100 a răspuns:

Anca, aiurea ce-ai zis tu acolo. mi-am calculat inaltimea dupa inaltimea parintilor, 165 tata si 155 mama, cica ar trebui sa am 166 cm, iar eu, la 14 nai deja am 1, 71.
si da, baschetul chiar ajuta, am jucat baschet cateva luni. si chiar m-am inaltat.

| mihaela_3438 a răspuns:

Ce inaltime ai?
pai.
fa sport : baschet, handball, tennis

| XrazvanX a răspuns:

Eu practic baschet de 3 ani si am 162centimetri la 11 ani.