| costyn997 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cum se numeste chestia aceea de la Dvd writer cand se pune deasupra cd-ului pentru a nu se deplasa? e ceva pe magnet.as vrea sa cumpar si nu stiu cum se numeste! helppp

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o unitate CD sau DVD de calculator /laptop/player etc NU trebuie pus nimic deasupra discului, fixarea facandu-se cu un con (de plastic si metal) atras de un magnet.
Mai demult au mai existat unitati de CD cu fixare manuala, dar au iesit de mult din uz, acum fiind facut automatizate (mecanizate).

Daca totusi detii un asemenea aparat, atunci ar trebui sa scrii fabricantul si modelul unitatii DVD-RW, si sa postezi undeva cateva poze concludente, in care se vede deschis si inchis locasul discului.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Cred ca te referi la laser

| costyn997 explică:

Nu! ai vazut si tu cand e Cd-ul pus se pune ceva deasupra lui sa nu zboare de acolo. acel lucru ma intereseaza

| costyn997 explică:

Exact! con din ala unde as putea gasi