| Cafeteriaz a întrebat:

Buna ziua.
As dori sa incep prin a spune ca am o problema de proportii largi.
Eu am avut numeroase virusuri pe calculatorul meu ce are o varsta considerabila, dar nici unul nu mi-a fost o atat de mare problema pe cat e cel care il am acum.Am contactat un virus recent care pare sa fie foarte inteligent.Nu l-au detectat trei antivirusuri, e prezent numai in procese prin task manager.Da, pare inofensiv, doar ca ocupa un volum larg de memorie, incetinesc vizibil calculatorul si partea cea mai ingrijoratoare este faptul ca se reproduce.Da, ati citit bine.Este prezent intr-o larga raza de procese infectate.Se mascheaza in procese gen : Iexplore, regsvr32.Procesele celelalte sunt in ordinea aceasta : apwom (de doua ori apare daca incerc sa il inchid din task manager ca proces), iexplore de cam trei-patru ori, regsvr32 mereu de trei ori, tmpdc32 si tmp65c6.Pe degeaba inchid procesele, se redeschid si regenereaza folderul de radacina daca il sterg.
Ajutorul ar fi foarte binevenit in asa situatie.
Multumesc.

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Buna. problemele acestea se pot rezolva cel mai simplu cu un formatat.
nu sunt virus. sunt procese care cel mai probabil vin de la programe instalate, de la google toolbar inclusiv.
daca tu crezi ca poti instala teamviewer ca sa ma uit cateva minute, putem incerca sa il optimizam putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk#downloads
Ai aici linkul de descarcare pentru antivirusul cel mai tare. Il scrii pe un cd si bootezi pc-ul de pe el;)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite si un tutorial video descpe cum sa-l folosesti:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| Unforgettable23 a răspuns:

Draga Cafeteriaz, in aceasta situatie ai posibilitatea de a reinstala windows-ul cu cele mai mari sanse de reusita. Pentru ca : o data sters windows-ul, tot ce se afla in C://, toate radacinile pot fi sterse o data cu reinstalarea, fara sa pastrezi windows.old ( exemplu windows 7, vista). Astfel, o data cu reinstalarea, vei avea din nou aceleasi procese, doar ca vor fi curate.
A doua posibilitate : http://forum.softpedia.com/topic/832307-virus-nedetectabil/.
P.S. - Eu iti recomand reinstalarea windows-ului, sau instalarea unuia nou. Daca tu consideri ca te-am ajutat, poti lasa o funda. O seara placuta!