| AlexG98 a întrebat:

Buna ziua! Ce lege si ce articol sanctioneaza aruncarea unui ambalaj, gunoi, coji de seminte etc. in parc sau in alt loc public? Si cine poate sanctiona astfel de fapte?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Romania? laughing

| StrongHeart a răspuns:

Legea bunului simt.

| Tekewksl a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu arunc fara jenă pe strada, chiar și măști și cutii de suc, de tequila, sau acid hialuronic, colagen, peptide, mâncare de urzici, whey

| mi25 a răspuns:

De regula sanctionarea acestor fapte se face de catre politia locala, agenti ai primariei, pe baza hotararilor consiliilor locale.
Mai pot sa te amendeze cei de la mediu.

| Vântulalb a răspuns:

Daca nu e bun simt...
Daca intrebi de lege si de articol, banuiesc ca tu esti cel ce face mizerie.
Vad multi indivizi care lauda curatenia din strainatate dar fix aceiasi indivizi fac mizerie cand ajung acasa. Lasa bunul simt la granita. Ca... "asa e in Romania"! De aia e asa in Romania, pentru ca nu ne respectam nici pe noi insine, daramite pe cei din jur!
Pentru romani, ar trebui ca oricine ii vede sa-i poata amenda. Altfel nu se educa.
Apropo de replica lui Bula, sa vezi tu ce mizerie este in sud-estul si sudul tarii! Hartii de ambalaje si coji de seminte de parca acolo ar fi fabrica de ulei si se arunca cojile.

| goguPatent a răspuns:

Legea 211/2011 art 19, 20

garda de mediu si autoritatile locale pot da amenzi

| gigite a răspuns:

"comunitarii"- un fel de politisti...