| Ralux a întrebat:

Este adevarat ca cuvantul "binecuvantat"este format prin mijlocul intern de imbogatire al vocabularului : compunere? Multumesc frumos! Sanatate multa si o zi buna!

Răspuns Câştigător
| IonutzAlexandru91 a răspuns:

Da: aliperea a doua parti de vorbire - bine+cuvantat. Si tie la fel!

7 răspunsuri:
| Nicolelenaa a răspuns:

Da este adevarat.

Cuvintele care sunt intr-un cuvant compus nu trebuie sa aiba vreo legatura cu acest cuvant.

bine+cuvantat=binecuvantat
rau+voitor=rauvoitor (exemplu)

In concluzie, cuvantul 'binecuvantat' este format prin compunere.

| ioana_7606 a răspuns:

Da este adevarat.Prin sudare, noi asa ii zicem. Funda?

| LNK a răspuns:

Da, deoarece s-a format din "bine" si "cuvantat".

| Popey a răspuns:

Da e adevarat funda?

| Ralux explică:

Multumesc frumos si din suflet tuturor celor care au binevoit sa ma ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este adevarat. Este compunere prin contopire.
Sper ca te ajuta >big grin

| ZuzaaaxD a răspuns:

Da este adevarat!