| ___Sqdb a întrebat:

Bună ziua! Sunt la un liceu din oraș, dar locuiesc la țară. Există o firmă de transport groaznic. Nu sunt suficiente microbuze. Avem abonament platit de Ministerul Educației și șoferul nu ne dă voie să urcăm, dacă autobuzul e plin. Eu înțeleg faptul că nu este vina șoferului, dar dacă mă lasă în gară, ce pot să fac? Unde pot să merg? La poliție? Cred că firma nu are voie să mă lasă acolo dacă am abonament pe o lună întreagă.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face reclamatie la Directia de transporturi, ca nu-i vina soferului daca autobuzul este plin, el neavand voie sa ia calatori peste capacitatea maxima a autobuzului, ca-si pierde carnetul de sofer si locul de munca.

| Furnicuta000 a răspuns:

Soferul oricum se scoate ca el zice ca nu are unde sa va ia si nu il trage nimeni la raspundere. Si el prefera sa ia oameni cu bani nu cu abonament pentru ca asa mai pune si el ceva in buzunar. Poti face reclamatie la firma pentru ca ei sunt obligati sa ia elevi, elevii trebuie sa ajunga la scoala. Daca nu rezolva nimic, spune la scoala si scoala va face presiuni la firma de transport

| sweetys a răspuns:

Cei care sunteti in aceasta situatie, mergeti la consiliul elevilor, la director, la inspectoraat. Cam in ordinea aceasta. Cu reclamatie facuta plus semnături