| eeeh a întrebat:

Cam care sunt pasi de urmat daca vrei sa te muti singur in chirie in alt oras? Ce e de stiut? De ce acte am nevoie, am nevoie de acte de la parinti? (am 18 ani)

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ai nevoie de acte de la parinti. Daca vrei sa te muti singur trebuie in primul rand sa gasesti o chirie, prin anunturi sau unde vrei tu si unde ai putea sa gasesti. Dupa, daca este prin agentie, ar trebui sa semnezi un contract cum ca ai dat banii la agentie si intre cine s-a stabilit contractul (la fel si proprietarul). Dupa ar trebui sa mai faci un contract luat de la proprietar de ANAF (desi multi nu o sa il faca).

Aceste contracte specifica mai mult ca: trebuie sa platesti chiria la timp, locul unde este chiria, cat platesti, garantia... in mare cam atat.

Bafta si ai grija ^_^

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ai împlinit 18 ani ești major, deci poți sa iei decizii pe cont propriu, ca se te muti cu chirie bineînțeles ca în primul rand ai nevoie de bani dar asta se subantelege, practic ai nevoie doar de cartea de identitate.

| lutaagresoru a răspuns:

Da