| Skarr a întrebat:

Cam cata greutate e normal sa pierzi intr o saptamana? Am slabit 3 kg in 2 saptamani cu intermittent fasting. Adica 8 ore mananc si 16 beau doar apa. Si fix acum 7 zile am inceput sa mananc si in deficit caloric pe langa fasting. De atunci am slabit Inca 3 kg. In 7 zile doar. Mentionez ca am inceput la 103 kg si acum am 97kg

7 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Nu exista slabire fara deficit caloric. Daca esti SIGUR ca nu erai in deficit cand ai inceput IF inseamna ca pierderile au fost pur si simplu glicogen, apa si reziduurile de pe colon (adica s-a vazut la cantar, dar de fapt grasimea a ramas acolo). Caz in care ar fi obligatoriu ca in ultima saptamana sa fi avut un deficit prea mare (eventual sa nu fi mancat deloc) ca sa mai pierzi inca 3kg.

Eu cred mai degraba ca nu ai numarat caloriile (bine) si ca ai fost si in primele doua saptamani in deficit caloric, caz in care a pierde 6kg in 3 saptamani (din care probabil vreo 2 apa) e perfect normal.

| Skarr explică (pentru AnastasiaK):

Da, nu pot sa spun sigur ca nu eram in deficit pentru ca nu le am numarat primele 2 saptamani. Dar stiu sigur ca mancam mai multe ca acum. Deci chiar daca eram in deficit era un deficit mic. Am inceput sa le numar pentru ca nu mai scadeam si chiar am pus 0.5kg. Acum mananc 1500 -1600 calorii. Si nu stau nemancat. Adica de obicei mananc pe la 10 dupa mai mananc peste 4 ore si dupa iar peste 4 ore. Si nu imi e foame nici odata. De multe ori mananc ca sa imi ating caloriile zilnice in acelea 8 ore nu pentru ca imi e foame. Cred ca imi e asa usor sa mananc doar 1500 calorii. Pentru ca beau multa apa. 4 litrii pe zi. Am observat ca de cand beau 4 litrii si nu 1-2 litrii ca inainte. Nu imi mai e asa foame. Dar m-am cantarit pe 21 august si aveam 100kg si azi aveam 97kg. De acea ma intrebam. Pentru ca am auzit ce ar trebuie sa slabesti 1 kg pe saptamana. Imi calculez caloriile cu MyFitnessPal. Si tot aplicatia mi-a pus goal ul de 1530 calorii pe zi.

| Skarr explică (pentru AnastasiaK):

Scuze ca am scris atat. Mi se intampla sa scriu ceva si dupa imi vin alte idei si ajung sa scriu mult

| AnastasiaK a răspuns (pentru Skarr):

O sa sune paradoxal, dar faptul ca bei mai multa apa duce la eliminarea apei din organism, deci clar ce ti-a aparut tie la cantar a fost si variatie de apa...bine, asta se intampla mereu la slabire si in general. Daca mananci mai multi carbohidrati, corpul retine mai multa apa. Daca scoti carbohidratii, elimina apa (de aia si rezultatele alea WOW la inceputul dietelor keto).

Nu cred ca ai invatat inca sa te cantaresti corect. Nu se compara strict greutatea din ziua 1 cu greutatea din ziua 7. O cantarire corecta e zilnica si asa iti dai seama cam prin ce zona esti si ce se intampla cu corpul tau. Spre exemplu, daca vezi ca azi ai 97 si maine 96, e clar ca nu ai slabit 1kg, ci ca greutatea a variat din alte motive (poti sa analizezi si sa incerci sa le descoperi). Cum la fel, daca poimaine vezi ca ai 98, iar nu e motiv de panica, evident nu te-ai ingrasat 2kg intr-o zi. Cu timpul o sa inveti sa raportezi greutatea de pe cantar la ce se intampla cu corpul tau si o sa stii si cum sa adaptezi caloriile tu, nu aplicatia. Pana atunci ti-as sugera totusi sa mai cresti numarul de calorii. Nu pentru ca ai fi slabit prea mult, ca o parte iti garantez ca a fost apa sau altceva, nu grasime, ci pentru ca banuiesc ca ai destul de mult de slabit, iar organismul tau o sa se adapteze la un moment dat si o sa ai nevoie sa reduci, iar atunci n-o sa mai ai de unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suuuper,bravo! Intermittent fasting +deficit caloric e cea mai smechera combinație. Cu deficitul caloric fără int f. pierzi 1 kg pe sapt. E super ca ai slăbit asa! Felicitări și ambiție multă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok să pierzi 3 kg într-o săptămână dar îţi recomand să faci şi jogging. După părerea mea e cel mai sănătos şi eficient mod în care poţi slăbi.
Fă alergări de câte 70 de ture seara, la două sau 3 ore distanţă după masa de seară.
Mai poţi să dansezi, să faci o oră de gimnastică dimineaţa înainte de masă.

| nicu991 a răspuns:

Eu stiam ca, cu cat le dai mai repede jos, pe atat de repede se vor intoarce inapoi. Ia-o mai usor. Fa si sport pe langa.