| Pikaciuuu a întrebat:

Care ar putea fi avantajele si dezavantajele folosirii internetului?

Răspuns Câştigător
| maritzandrei a răspuns:

Avantajele utilizarii internetului drept vehicul pentru mesajele publicitare:

Reprezinta un mijloc rapid si usor accesibil, utilizat pentru informare de un numar din ce in ce mai mare de persoane;
Este un instrument perfect de cercetare, având capacitatea de a masura cu exactitate cate persoane au accesat o anumita pagina web sau un magazin virtual si cate dintre ele au cumparat un produs anume;
Reprezinta un mijloc de comunicare extrem de flexibil, ce are capacitatea de a modifica imediat continutul mesajului, putand reactiona imediat sub imboldul presiunii concurentiale;
Prezinta avantajul ca poate „transporta" mesaje publicitare complexe, ce pot contine simultan text, imagine si sunet in proportia dorita (multimedia);
Deocamdata, costurile publicitatii pe internet sunt scazute in comparatie cu celelalte modalitati de promovare de produs/serviciu/marca;
In actualul peisaj oferit de mass-media, internetul reprezinta canalul cu cea mai mare raza de actiune ce poate fi utilizat pentru realizarea unor campanii de publicitate globale.

Dezavantajele utilizarii internetului in publicitate:

Consumatorii care nu sunt tineri prezinta inca reticenta in a utiliza internetul pentru achizitii deoarece trebuie sa-si ofere numerele cartilor de credit, iar siturile destinate tranzactiilor si comertului nu sunt totdeauna suficient de sigure.
Numarul mare de oferte si imposibilitatea de a intra in contact direct cu produsul ii determina pe multi consumatori sa prefere mijloacele clasice de informare si achizitie.
Unii consumatori prefera achizitionarea unui produs sau serviciu face-to-face in relatia cu ofertantul/vanzatorul, le ofera mai multa incredere astfel si au senzatia de control asupra situatiei

Evident, sunt mai multe avantaje ale publicitatii pe Internet, nu toate au fost redate in acest articol...
FUNDAAA?

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Cu ajutorul internetului comunici mult mai usor si este foarte util atunci cand ai nevoie de o informatie.
In mediul virtual poti sa te exprimi liber si sa-ti spui punctul de vedere fara temeri.
Unii utilizatori sunt dependenti de internet, dezavantajul este ca stau mult in fata pc-ului si cu timpul vor avea probleme cu coloana si vederea!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Avantaj: comunicare
Dezavantaj: pierderea timpului si a capului uneori

| prisacarul56 a răspuns:

Avantaje:informatii cu duiumul.Dezavantaje:viata sedentara=sanatate subrezita, mai ales in randul tinerilor pe care-i vezi tot mai rar pe'maidan'.