| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele folosirii unui hard extern?

5 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Avantaj - spatiu de stocare separat fata de hardul obisnuit

| Midnight Rain a răspuns:

Avantaje: mobilitate
Dezavantaje: viteza mai mica de transfer (cele interne au majoritatea viteza de rotatie 7200 rpm, pe cand cele externe doar 5400).

| ka2 a răspuns:

Pai eu vad numai avantaje: este mobil, se poate folosi pe mai multe calc, aduce mem in plus calculatorului tau, etc. Ce mai stiu ca port USB tb sa fie alea direct pe placa, altfel nu prea merge straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avantaje : de toate
dezavantajre: se mai strica inerfata SATA-USB

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Midnight Rain cele mai noi hard diskuri externe folosesc viteza de transfer de peste 10 000 de rot/min
(vezi OCZ urile)
avantajele sunt o gramada : poti merge unde vrei cu el, il conectezi usor, ocupa putin spatiu, au capacitati mare de stocare, etc

dezavantaje nu prea vad ...depinde de marca ...am auzit ca cele Western sunt cam sensibile