| Svetlana7880 a întrebat:

Care au fost cauzele progresului rapid al economiei SUA la rascrucea secolelor XIX si XX

2 răspunsuri:
| drbear a răspuns:

Economia SUA a progresat foarte rapid deoarece in aceea perioada, dupa razboiul de secesiune SUA nu a mai avut niciun conflict armat pana cand a intrat in primul razboi modial. In vreme ce in Europa multe state se luptau pe suprematia economica si militara din zona, pe resurse si capital, in SUA existau mii de km2 de teren nelucrat,miliarde de tone de bogatii naturale neexploatate si un capital uman in continua crestere. In secolul XIX existau deja marile orase de pe coasta de est, New York, Boston, Baltimore, Philadelphia care atrageau si pregateau forta de munca, dar si vestul si centrul aproape nelocuite care au inceput sa se populeze in aceea perioada si sa trimita resurse spre prelucrare in aceste mari orase.
Consider totusi ca cel mai mare aport in aceasta dezvoltare l-a avut lipsa de conflicte armate pe teritoriul sau si stabilitatea politica.

| Svetlana7880 explică:

Esenta obiectiva a politicii externe a SUA la rascrucea secolelor XIX si XX