| nukeyly a întrebat:

Care e cauza pentru: a nu se induce voma daca ati inghitit anumite substante toxice?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa-ti induci voma, in primele secunde de la ingerare. Pentru a se elimina din stomac cat mai repede, sa nu ajunga in sange.

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva! Cand ai inghitit substante toxice chiar este indicat sa-ti provoci voma, ca sa elimini imediat continutul stomacului, bagandu-ti 2 degete pe gat ca sa stimulezi vomitatul, sau band un pahar de apa calduta, in care ai dizolvat o lingurita de sare.

| Brizbriz a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, am vazut si eu un titlu la TV, cica nu e bine sa iti produci voma, dar nu am auzit, ca nu avea sunet (vazut in trecere, prin fata unei vitrine)

deci, si eu sunt curios, pentru ca si eu stiam ca e bine sa iti induci voma, cat poti de repede

| Violleta2022 a răspuns (pentru Brizbriz):

Atunci, de ce cum ajungi la spital ti se fac spalaturi stomacale imediat, ca sa elimine toxinele?

| Brizbriz a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu, de aia sunt curios, e pur contra-intuitiva ideea

insa uite ca a raspuns relian si are sens, probabil ca spalaturile stomacale se elimina cu un aspirator si deci nu produc gaze care sa ajunga in plamani

oricum si eu stiam ca daca ai inghitit substante toxice, cea mai buna solutie e sa inghiti cat mai repede lapte sau si mai bine, oua crude, care vor coagula chestiile nocive

| relian a răspuns:

Se spune ca daca ingerezi chimicale toxice, majoritatea se combina cu acidul gastric si formeaza gaze toxice.Tu daca vomiti, aduci si gazele alea in gura si ar fi posibil ca acele gaze sa le inspiri si sa ajunga la plamani, astfel ai agrava situatia si mai tare.Cam despre asta ar fi vorba.

| Mopmop a răspuns:

Ce imi vine logic in minte: daca ingerezi un acid normal ca pana in stomac arde tot in cavitatea bucala, esofag etc. Asa incat e mai bine sa ramana in stomac decat sa iasa din nou pe aceeasi cale si sa arda iar tesutul.

| nukeyly explică:

Un expert toxicolog ar fi mai bine sa ne explice eticheta, cum ce si de ce, cauze pro si contra.

| omuletulofficial a răspuns:

Pune intrebarea pe sfatulmedicului!
sigur ai primi un raspuns 100% adevarat