| visti97 a întrebat:

Care e diferenta dintre programator si operator IT?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Programator este o persoana care face programe de calculator iar operator este acela care face lucreaza cu calculatorul diverse operatii. Numai bine!

| mihaibrasov a răspuns:

E foarte simplu. Operatorul e cel care gestioneaza, prelucreaza in diverse moduri date de orice natura. Programatorul este cel care creeaza softuri, scrie efectiv liniile de cod din spatele lor.

| Vlad_Ionuț_1980 a răspuns:

Operatorul asambleaza unitatea si programatorul face programe pentru calculator