| nandree a întrebat:

Care e diferenta intre Pastele Catolic si Pastele Ortodox?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista "paste catolic"! Toate religiile crestine tin Pastele la aceeasi data, in afara celei ortodoxe.
Acesta din cauza diferentei de calendar folosite.

daniela
| daniela a răspuns:

Una dintre cele mai semnificative dintre acestea este chiar data calendaristica a sarbatorii. Pana la schisma care a dus la separarea celor doua religii, data era calculata dupa un sistem bine stabilit. Apoi insa, fiecare a decis calcularea ei dupa alta metoda.
Deosebiri sunt si in perioada dinaintea Pastelui; este ceea ce numim "Postul mare". Si acest interval variaza. Ortodocsii tin post 7 saptamani; este cel mai lung post din an pentru ei, in care se mananca legume, fructe, in general produse vegetale, iar in anumite zile este permis pestele. Carnea, ouale, produsele lactate si orice este de origine animala este considerat aliment "de frupt". Credinciosii catolici tin post 4-5 saptamani, iar acesta presupune evitarea preparatelor din carne; sunt permise toate celelalte.

| DenissaDeea a răspuns:

Au diferenta doar de data(o data la sapte ani/nici macar data nu e o diferenta)

| kh1ss a răspuns:

Traditia

| selef a răspuns:

Anul acesta o saptamana.

| galileo a răspuns:

Ceau. Nu exista nici o diferenta de oficiere a slujbei intre Pastele Catolic si Pastele Ortodox. Singura diferenta este data cand se oficiaza aceasta sarbatoare. Catolicii au Pastele in prima saptamana cu luna plina dupa Echinoptiul de Primavara. Iar ortodoxii au alt sistem (spre rusinea mea nu mi-l aduc aminte). Pastele Ortodox il tin cultul ortodox, si toate cultele neoprotestante. Sper ca ti-am fost de ajutor. Ai grija de tine. Ceau

| yoanna73 a răspuns:

Noi avem cozonac si ei au torijas.

| Elena0210 a răspuns:

Traditii si semnificatii ale unor zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt aceleasi obiceiuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@moiadaniela, postul Pastelui la catolici (reformati etc) este intotdeauna de 6 saptamani, adica de la Miercurea Cenusii (anul acesta 25 febr.) si pina la Paste (12 apr.) Doar ortodocsii au postul de 7 saptamani. Postul Craciunului este de 4 saptamani la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru moiadaniela: si catolicii tin post tot 7 saptamani. Postul de 4 saptamani de care zici tu e de Craciun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru moiadaniela: si catolicii tin post tot 7 saptamani. Postul de 4 saptamani de care zici tu e de Craciun.