| IoTrăsnet a întrebat:

Care e prefixul pentru Chișinău? Mai bine zis cum pot suna internațional pe numărul 069896672

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tu trebuie să formezi așa:
+37369896672

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de continentul sau tara de unde se suna catre acel numar fiind nevoit sa formezi mai multe prefixe:
prefix continent + prefix tara + prefix oras + prefix numar telefon personal.
Daca suni dintr-un oras in altul dar este aceeasi tara, atunci se formeaza doar prefixul orasului + numarul de telefon.

Informatia pe care ai dat-o tu este toatal insuficienta ca sa putema sa te ajuta.
Unde esti tu exact?

| mihaela000ela a răspuns:

Oraș sau regiune: Chișinău

Prefix zonal:
022 (+37322)
032 (+37332)

Ţară:
Republica Moldova

| mihaela000ela a răspuns:

Forma internațională a numărului telefonic e alcătuit din codul țării +373 și 8 cifre a numărului național. Din aceste 8 cifre 2-3 constituie prefixul centrului raional iar 5-6 cifre numărul localității propriu zise.