| ZendoX0 a întrebat:

Care este diferenta dintre alimentatia sanatoasa si alimentatia echilibrata?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O alimentatie echilibrata este o alimentatie sanatoasa.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu e diferenta. Daca vrei sa faci analiza pe text ai putea forta niste diferente, dar in esenta ideea e aceeasi.

| AlexCristi97 a răspuns:

Am vazut prin cometarii tot felul de pareri. In primul rand stitul de viata e total altceva de alimentatie. Mi se pare putin impropriu sa zici alimentatie sanatoasa haotica. Daca chiar e sa fortezi o diferenta ai putea spune ca o alimentatie sanatoasa presupune excluderea a oricarui aliment nesanatos (prajeli, zahar, alcool-nu-i aliment dar are calorii) pe cand alimentatia echilibrata am putea spune ca iti mai scapa o prajiturica, o bere, un vin, un cartofior prajit dar asta doar pentru a-ti satisface o pofta. (asa cum e si normal, decat sa salivezi cateva saptamani dupa o pizza, mai bine mananci o data si dupa mananci sanatos)

| liliana77any a răspuns:

Alimentatia sanatoasa inseamna sa renunti la dulciuri, chimicale si fast food.
Alimentatia echilibrata e un stil de viata include alimentatia sanatoasa plus miscarea pentru un mai bun echilibru.
In alimentatia echilibrata poti manca orice atata timp cat il echilibrezi cu miscarea.

| sabin89 a răspuns (pentru liliana77any):

Miscarea e miscare si alimentatia e alimentatie. Nu poti sa zici ca una o include pe cealalta. Asa ai putea sa incluzi mai multe in alimentatia echilibrata: odihna regulata, gandire pozitiva, stat mai putin la calculator etc. Sunt bune si astea, dar nu fac parte din alimentatie, fie ea si echilibrata.

| HLucian a răspuns:

Nu stiu ce doresti sa afli insa alege mereu alimentatia sanatoasa si echilibrata. Ca sa-ti raspund totusi...o alimentatie sanatoasa este o alimentatie ce cuprinde un aport de vitamine ridicat. Legume, fructe etc, iar o alimentatie echilibrata se refera la portie. Portii de mancare calculate, sanatoase. Echilibru. Pentru ca daca tu mananci sanatos.dar mananci haotic..cand te apuca..si cat doresti.te va ajuta..insa e posibil sa intampini probleme gastrice.