| Bogdan201739 a întrebat:

Care este diferenta dintre un burger. un hamburger si un cheeseburger?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Burger este denumirea comuna pentru sandwitch-uri facute din chifla taiata in doua si umpluta intre cele doua jumatati.
Hamburger este burger-ul original, care are ca umplutura carne (de vita) tocata prajita + ingrediante (ketchup, mustar, salata, varza razulita etc.)
Cheesburger-ul are ca umplutura o felie de cas + ingrediente ca la Hamburger.

Mai exista si alte versiuni de burger-i: ceea combinata (carne + cas), dar si "hot dog"-ul cu crenvurti provine de la ideea de burger.

Numele "Hamburger" vine din secolul XIX de pe vremea marilor migratii spre America, cand portul orasului Hamburg a fost principalul port de imbarcare pentru imigranti. Deoarece in Germania se fac paini sub forma de chifla si cererea de mancare rapida si consistenta a fost mare, s-a creat sandwitch-ul (denumit ulterior in America) Hamburger. S-a raspandit repede, paralel cu "inventia" paralela "hot dog", ambele fiind usor si rapid de preparat si de consumat, la strada.
Firma McDonalds si-a creat un imperiu bazat pe produsele alimente rapide, in primul rand pe Hamburger, completat ulterior si cu alte preparate. Hamburger-ul mare, denumit si "Big Mac" este tot o inovatie a McDonalds.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cînd î ti este foame crezi ca mai faci vreo diferență? Nu

| GPA a răspuns:

Burger-ul este carnea preparata in sine, hamburger-ul este felul de mancare (format din chifla, carne preparata, sosuri si legume), iar cheeseburger-ul este un hamburger preparat cu multa branza (cascaval / telemea etc...)

| Samariteanul a răspuns:

Primul are carne, iar al doilea are branza...(chesse nu-ti da de gandit?)

| Kyttynna a răspuns:

Burger este termenul general folosit pentru aceste tipuri de sandwich-uri.
Hamburger, este acel tip de sandwich cu carne sau carne tocata stil chiftea.
Cheesburger este acel tip de sandwich care contine atat carne/ chiftele la care se adauga si branza, cascaval, branza topita.

| CodeNameAlpha a răspuns:

Burger este o categorie, hamburger contine obligatoriu carne si cheeseburger contine obligatoriu branza...