| lucib a întrebat:

Care este diferenta intre engleza pe care o invatam la scoala si cea care se vorbeste in America?

6 răspunsuri:
| ChristinneVonD a răspuns:

Engleza pe care o inveti la scoala se numeste engleza britanica. Iar intre cele doua tipuri de engleza difera cateva pronuntii ( De ex : Verbul CAN [ i can; you can ] In engleza britanica se pronunta /:kAn/ iar in engleza americana se pronunta /:ken/ ) Si mai sunt astel de cuvinte dar nu imi vin in cap. A si in engleza americana can= conserva in timp ce in cea britanica tin=conserva. :d De aici si pronuntia verbului CAN -> /:ken/

| Etiquette a răspuns:

La scoala inveti engleza britanica, adica engleza care se vorbeste in Marea Britanie, care este ceva mai greu de inteles[ma refer atunci cand vorbesti face-2-face cu un englez]si care are cateva cuvinte care se traduc altfel, dar in ansamblu nu este mare diferentahappy

| Sheridanx a răspuns:

Teoretic, diferenta dintre cele doua este accentul. Engleza de la scoala este engleza pura, britanica. Uita-te la un film american si apoi la unul englezesc.Vei observa diferenta. Sau asculta cate o melodie din fiecare tara ( ex.: JLS -americani, N-Dubz- englezi).
Sunt putini profesori care ne pot invata exact engleza britanica, asa cum se presupune ca o fac happy

| Juliebelle a răspuns:

Este o diferenta de cuvinte, in general se vorbeste cam la fel, numai ca difera niste cuvinte.winking

| mahoney a răspuns:

Care e diferenta dintre romaneste si moldoveneste big grin

| Hassan a răspuns:

"Engleza" Americana se pronunta altfel si unele cuvinte sunt diferitebig grin