| cristianzgz3 a întrebat:

Care este greutate admisa la bagaj la wizzair? pentru asta

Răspuns Câştigător
| Heng a răspuns:

Fiecare pasager are dreptul de a transporta:
un bagaj de mână având dimensiunile maxime de 55x40x20 cm şi care nu depăşeşte greutatea de 10 kg, în mod gratuit,
şi
maximum 6 bagaje înregistrate la cală şi care nu depăşesc greutatea de 32 kg fiecare.
bagajele aduse în cabină (bagajele de mână)
Pasagerilor li se permite numai transportul unui bagaj de mână având dimensiunile de maximum 55x40x20 cm şi care nu depăşeşte greutatea de 10 kg. În plus, pasagerii pot transporta obiectele enumerate mai jos:

o haină sau o pătură
telefon mobil
material de citit pe durata zborului
pentru copiii mai mici de doi ani: mâncare, cărucior pliant, sau un leagăn mic
o pereche de cârje pentru persoanele cu dizabilităţi fizice

În cazul în care greutatea sau dimensiunea bagajului depăşesc limitele menţionate mai sus, bagajul va fi transportat ca bagaj înregistrat şi o taxă pentru bagaje va fi percepută.
Pasagerilor care transportă mai mult de un bagaj de mână nu li se va permite accesul la controlul de securitate şi vor trebui să revină la biroul de înregistrare, să redistribuie lucrurile în bagaje sau să renunţe la bagajele de mână suplimentare.
Lichidele din bagajele de mână vor fi supuse următoarelor restricţii impuse de guvern:

Lichidul se va afla într-un recipient cu capacitatea maximă de 100 de ml
Toate recipientele care respectă volumul maxim de 100 de ml pot încăpea fără probleme într-o pungă transparentă de plastic, resigilabilă, având dimensiunea de 20 cm x 20 cm.
Punga de plastic va fi prezentată separat serviciului de securitate

La serviciul de siguranţă al aeroportului vi se va solicita renunţarea la lichidele care nu respectă cerinţele de mai sus.
Din cauza măsurilor de siguranţă, Wizz Air nu va transporta niciun bagaj în cazul în care proprietarul nu se află la bordul aeronavei(cu excepţia bagajelor a căror manipulare a fost eronată).
Dimensiunile maxime pentru un bagaj care încape prin uşa calei sunt:

Lăţime: 1, 499 m
Înălţime: 1, 194 m
Lungime: 1, 715 m
Din motive de siguranţă şi sănătate greutatea unui bagaj individual nu poate depăşi 32 de kilograme.
Pasagerii au obligaţia de a răspunde tuturor solicitărilor care provin de la autorităţile de securitate. În cazul în care un bagaj nu este transportat deoarece solicitările provenind de la serviciul de securitate nu au fost îndeplinite de pasager, compania Wizz Air nu va fi responsabilă pentru niciun cost suplimentar.
Bagajele înregistrate vor fi transportate (când acest lucru este posibil) de aceeaşi aeronavă cu care călătoreşte proprietarul. Dacă din motive de siguranţă, de securitate sau din motive operaţionale decidem să transportăm bagajul cu un alt zbor, nu ne asumăm răspunderea pentru întârzierea bagajului. Pentru ca bagajele manipulate necorespunzător să fie înapoiate proprietarului într-un interval de expediere rezonabil, toate bagajele trebuie să aibă înscris numele pasagerului, iniţialele şi adresa acestuia înainte de a fi predate pentru transport. Cărucioarele copiilor vor fi înregistrate împreună cu celelalte bagaje şi vor fi transportate în mod gratuit.
Articole care nu sunt acceptate în bagajele înregistrate:

bani, titluri de valoare
bijuterii, metale preţioase, pietre preţioase şi semipreţioase
computere, camere foto, camere video, telefoane mobile sau orice alte obiecte de aparatură electronică şi accesoriile acestora
documente oficiale, de afaceri sau personale
documente de călătorie sau alte documente de identitate
chei
lichide
medicamente
obiecte de artă
bunuri perisabile

În cazul în care bagajele înregistrate conţin oricare dintre obiectele din lista de mai sus, compania Wizz Air nu va fi considerată responsabilă pentru niciun fel de pierdere, distrugere, întârziere sau deteriorare a respectivelor obiecte.

3 răspunsuri:
| just4funx a răspuns:

Bagajul de cală:
Greutatea maximă a bagajelor de cală transportată gratuit (sumă): 20 kilograme
Numărul maxim de genți: 9

| just4funx a răspuns:

Bagajul de cală:
Greutatea maximă a bagajelor de cală transportată gratuit (sumă): 15 kilograme
Numărul maxim de genți: neprecizat

| Marian88 a răspuns:

Eu ultima oara cand am zburat in 2011 cu wizzair regulamentul era bagajul de mana care urci in avion sa nu depaseasca 7 kg iar bagajul mare sa nu depaseasca 18 kg. ce este peste se percepe taxa. o zi buna!