| lungu_1938 a întrebat:

Care este in acest moment clasamentul economiei mondiale? Funda + vot.

Răspuns Câştigător
| COOLboY a răspuns:

Top 20:

1. Statele Unite GDP = 13.84 trilioane usd

2. Japonia GDP = 4.38 trilioane usd

3. Germania GDP = 3.32 trilioane usd

4. China GDP = 3.28 trilioane usd

5. Marea Britanie GDP = 2.8 trilioane usd

6. Franta GDP = 2.59 trilioane usd

7. Italia GDP = 2.1 trilioane usd

8. Spania GDP = 1.44 trilioane usd

9. Canada GDP = 1.43 trilioane usd

10. Brazilia GDP = 1.31 trilioane usd

11. Rusia GDP = 1.29 trilioane usd

12. India GDP = 1.1 trilioane usd

13. Mexic GDP = 1.02 trilioane usd

14. Corea de sud GDP = 970 miliarde usd

15. Australia GDP = 909 miliarde usd

16. Olanda GDP = 777.3 miliarde usd

17. Turcia GDP = 659.3 miliarde usd

18. Suedia GDP = 454.8 miliarde usd

19. Belgia GDP = 453.3 miliarde usd

20. Indonezia GDP = 432.9 miliarde usd

Funda + vot?

2 răspunsuri:
| Geany_7021 a răspuns:

Criza financiară a modificat clasamentul celor mai mari economii, frânarea globală a creşterii economice urmând a propulsa China pe poziţia a doua în lume până în 2010, în faţa Germaniei şi a Japoniei, arată un studiu al Centre for Economics and Business Research (CEBR).

Statele Unite îşi vor păstra poziţia de cea mai mare economie a lumii, cu un PIB estimat la 14.334 miliarde de dolari în 2008, respectiv 14.571 miliarde de dolari în 2009, faţă de 13.808 miliarde de dolari în 2007.

Cele mai notabile modificări semnalate în clasamentul celor mai mari economii sunt trecerea Chinei pe poziţia a treia, Germania coborând pe locul patru, şi avansul Franţei cu o poziţie, pe locul cinci, în detrimentul Marii Britanii.

Regatul Unit va mai pierde o poziţie şi în 2009 din cauza recesiunii, urmând să fie depăşit de Italia.

Japonia îşi va păstra poziţia a doua în 2009, cu un PIB estimat la 4.803 miliarde de dolari, faţă de 4.844 miliarde de dolari în 2008, respectiv 4.382 miliarde de dolari în 2007, însă va fi devansată de China în 2010, care va deveni a doua mare economie a lumii.

Canada, care se situa în 2007 pe poziţia a noua în lume, cu un PIB de 1.436 miliarde de dolari, a coborât pe 11 în 2008, respectiv pe locul 13 în 2009, din cauza unei recesiuni accentuate.

În acest context, Brazilia şi India vor urca două poziţii în clasament. Brazilia se situa în 2007 pe locul zece în lume şi urmează să urce cu o poziţie pe an în 2008 şi 2009, depăşind Spania ca volum al PIB în dolari.

| userulx a răspuns:

Usa
Japonia
China
Germania
Franta