| naviDIabLO a întrebat:

Care este legatura dintre o sursa si placa de baza?
Eu am o placa de baza gigabyte p35-dse si as vrea sa stiu ce tipuri de surse sunt compatibile? http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2 627#ov

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sursele care se gasesc acum, noi sunt cam toate compatibile. Problema e ca sunt de doua feluri: 1.surse ieftine; 2. Real Power mai scumpe. Adica: sursele ieftine scriu ca au 500 Watti dar pot sa aiba si numai 250. Sursele RP sunt mai scumpe dar cat scrie pe ele aia sunt. La un computer modern puterea sursei se calculeaza in functie de consum. Depinde de procesor, placile de memorie, placa video, TV Tuner, daca monitorul se alimenteaza din sursa sau direct din priza, etc. Cam 500-550 watti e numai bine. Dupa consumul componentelor poate fi si mai mare.