| VintageGeisha a întrebat:

Care este rolul virgulei in structuranerduna seara, bunica draga!"

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Cate raspunsuri pe aici.
@nicoletalavinia14 - Cica "marcheaza o explicatie" laughing
@AmyGirl - unde vezi ma fraza acolo? laughing
@xXAngelFromNightxX - "seara" e in vocativ sau "bunica"? laughing

Raspunsul corect este cel cu vocativul.
Bafta

21 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Virgula izoleaza un substantiv in vocativ de restul enuntului.
Stiu ca este subiect de la examen pentru ca si eu am intrebat-o pe profa si a zis ca este corect happy!

| Dennys1521 a răspuns:

Eu am scris
substantivul vocativbig grin

| IIIx333III a răspuns:

Pai, virgula desparte un substantiv in cazul vocativ de restul propozitiei.

Sau mai simplu(dar nu total corect), virgula desparte persoana careia ne adresam de restul propozitiei.

Sper ca te-am ajutat!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Eu am scris ca marcheaza o explicatie, mama a spus ca e binelaughing

| Lala20 a răspuns:

Vai asta am primit-o azi la examen si eu am cam belit'o...dar acum stiu ce trebuia scris: Rolul virgulei este de a marca pauza in vorbire si de a separa substantivul in Vocativ. (eu am scris de a separa interjectia... sper sa imi dea macar 3p)

| BruneTTe a răspuns:

Separa substantivul in vocativ de restul comunicarii thinking

| mihaela_3421 a răspuns:

Poi desparte o constructie in cazul vocativ...tonguetongue
Sper ca am fost de ajutor cat de cat.laughing

| loock a răspuns:

Rolul virgulei in structura de mai sus este de a desparti substantivul ''bunica'', acesta fiind in cazul vocativ, de restul enuntului... A fost astzi la examenbig grin

| Chérrrie a răspuns:

Buna. In structura aceasta virgula are rolul de a separa substantivul in cazul vocativ(seara), de restul comunicarii...mi s.a parut usurel examenul. happy fundita?

| Sorinna a răspuns:

Izoleaza un substantiv in vocativ?

| Andreeea_8728 a răspuns:

Desparte o constructie in vocativ de restul propozitiei

| elenutza27 a răspuns:

Are rolul de a desparti adresarea de restul propozitiei. funda?

| andreepetpu a răspuns:

Desparte un substantiv in vocativ de resrul enuntului happy.

| BlueFeeling a răspuns:

E de la examenul de azi!

| BlueFeeling a răspuns:

E la un anume caz, separa fraza in 2 propozitii...

| Andreea97_9961 a răspuns:

Structura asta am avut-o la testarea de la romana! nu am scris nimic crying

| VintageGeisha explică:

O Doamne va multumesc mult de tot...am scris bine, yeheeeeeey by the way bafta la mate will be so much fun

| VintageGeisha explică:

O Doamne va multumesc mult de tot...am scris bine, yeheeeeeey by the way bafta la mate will be so much fun...

| roooxy_5474 a răspuns:

Desparte o propozitie interogativa de restul propozitieibatting eyelashes cred big grin

| Awwr_Iulya_1999 a răspuns:

Rolul virgulei in structura "Buna seara, bunica draga" arata ca happy un substantiv urmat de un adjectiv laughing

| Jenica_Badea_1977 a răspuns:

Raspunsul este ca virgula izoleaza un substantiv in vocativ de restul enuntului