| RecycleBin a întrebat:

azi totii elevii de a opta am dat examenul.am si eu cateva intrebari.de fapt caut raspunsurile.
1.Rolul virgulei in structura: -Buna seara, bunica draga!
eu am scris ca desparte 2 parti de propozitie de acelasi fel;
2.2 moduri de expunere prezentate in textul dat(rodul tainic-i.slavici)
am scris dialogul si descrierea. dar cineva mi-a spus ca era dialogul si naratiunea;

11 răspunsuri:
| Tera a răspuns:

La prima e bine dar nu complet, iar la adoua naratiunea si dialogul.

| Bernoullie a răspuns:

1. Eu am scris ca desparte o formula de salut de restul propozitiei.
2. dialogul si naratiunea era.

| pisikutza a răspuns:

1.izoleaza subs in vocativ de restul propozitiei
2.naratiune si dialog

| Gabryel7 a răspuns:

1.Eu am scris ca face o pauza dar din cate am inteles era din cauza CAZULUI VOCATIV
2.Modul predominant era naratiunea impletita cu dialogul

| FollowTheLight a răspuns:

Pai, rolul virgulei in structura aceea era pentru a izola cazul vocativ, si asa era.
Apoi la a 2 ai scris corect puteai pune si descrierea si dialogul si narationea si dialogul! Sper sa luam toti note bune!winking

| Anonime a răspuns:

In structura citata, virgula izoleaza o CONSTRUCTIE in vocativ de restul enuntului.

| AlQaeda a răspuns:

1. Rolul virgulei era a desparte substantivul in vocativ de restul propozitiei si 2. dialogul si naratiunea

| Adison a răspuns:

Rolul virgule: desparte un substantiv si un adjectiv in vocativ de restul propozitiei. Si eu am scris la fel: Principalul mod de expunere naratiunea ce se impleteste cu descrierea. Nu am pus dialogul pentru ca la replicile (de dialog) nu exista un raspuns. Era ca si un monolog sau ceva de genu. D-aia am pus descrierea, mai ales ca la un exercitiu preciza ceva legat de descrierea din textul propus.winking

| katherine585 a răspuns:

De fapt modurile de expunere erau dialogul naratiunea si descrierea deci e ok ce ai scris tu.la fel am scris si eu, iar cu virgula este ca propozitia este, la imperativ

| justdanceklihkuugiuhb a răspuns:

Dasparte constructia in vocativ de restul enuntului si erau toate modurile de expunere puteai sa scrii oricare 2

| just4you_4950 a răspuns:

1.rolul virgulei e de a desparti vorbirea directa de cea indirecta, si modurile de expunere:naratiunea si dialogul