| mSoo a întrebat:

Care imi explica si mie cum se fac ecuatiile chimice ( nivel cls 8 ), de preferabil cu O ( Oxigen )

ex: S+O2 >-- SO2

Nu am inteles principul, ce fac cu valentele, indicii.etc big grin

Răspuns Câştigător
| NICKSOOO a răspuns:

Pai oxigenul; clorul... sunt molecule biatomice; deci vor avea mereu indicele 2; indicele este cel care se pune in partea de jos a literei; ex : O2; pe cand coeficeintul este cel care se pune in fata; coeficientul inmulteste toate "elementele"; de exemplu; daca trebuie sa scrii reactia aluminiului cu a oxigenului; prima data de uiti ce valente au fiecare si observi ca oxigenul are valenta 2 iar oxigenul trei; deci pentru a scrie formula tr sa inversezi valentele, deci vei avea : Al+ O2 = Al2O3 (valenta 2 a oxigenului a trecut la aluminiu si vice-versa); insa trebuie sa si egalezi ecuatia; atunci vei scrie 4Al+3O2=2Al2O3; asa incat sa ai acelasi nr de atomi si inainte de egal, cat si dupa; deci vei avea : 4 at Al; 6 atomi O2 in stanga; si vice-versa in dreapta. Sper ca te-am ajutat!:X

| mSoo explică (pentru NICKSOOO):

Da m-ai ajutat :X...( o sa iti dau funda ) dar mai am o intrebare la : " Reactia cu unii oxizi inferiori conduce la oxizi superiori"
ex: 2SO2+O2--> 2SO3 ( nu am prea inteles); Si la o problema care zice : Ce cantitate de O2 exprimata prin grame e necesara pentru a obtine 8.8g CO2.mi-ai putea explica cum se rezolva? ca nici aici nu prea am inteles

| mSoo explică (pentru mSoo):

Imi cere asa mO2=? si moli? ( mai mult faza cu moli nu am inteles-o )

| calin2 a răspuns (pentru NICKSOOO):

Dece 4Al+3O2=2Al2O3 de ce este acel 4? Dece sunt 3o2? imi explici mai bine

6 răspunsuri:
| Slayzor a răspuns:

Valenta e pentru elementele din grupele 1-4 chiar nr grupei, pentru elemenetele din grupele 5-7 e 8 minus nr grupei, intr-o operatie de combinare valenta unui element se duce ca indice pentru celalalt element (daca poti le simplifici ca sa ramana cat mai putin indicele)

| matei1411 a răspuns:

Salut! Sunt din tulcea si nici eu nu prea stiu prostiile astea laughing dar sunt foarte usoare te uiti in amandoi membri si vezi cat au valentele (cum vine la tine 2 si trebuie sa fie si in dreapta si in stanga la fel.
cum e la tine trebuie sa pui 2 la S
Funda? big grin mersi