| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt formele inverse ale verbelor?

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Formele inverse ale verbelor? Cred ca sunt continute de negativul acestora : a avea/ a nu avea, de exemplu. Daca o luam intr-un sens mai profund, forma verbului se poate schimba : a avea/ a nu da (din ce ai), de ex. La ce faceai referire : la sensul primar (literal) sau la sensul profund (spiritual)?

| iulicika1414 a răspuns:

Si mie imi trebuie.dar dupa cum vad nimeni nu stie happy

| DDCC a răspuns:

O varietate de organizare structurală este numită inversă sau direct inversă. De exemplu pentru eu te văd există tu mă vezi (inversare)
http://wwwhomes.uni-bielefeld.de/......nverse.pdf

| BlackFuneral a răspuns:

Din cate stiu sunt antonimele adica
ex: andrei merge
inversu e :andrei sta
asa credwinking

| Luminita_Ionita_1974 a răspuns:

S-a ratacit

| oOoOAleeoOoODeeaoOoO a răspuns:

De ex - Te-as pupa -> pupa-te-as... asa vine ( mi-a explicat profesoara mea de romana )