| Pirlog_Alexandru_1998 a întrebat:

Dati-mi va rog exemple de forme compuse inverse ale verbelor

3 răspunsuri:
| C96 a răspuns:

Timpurile compuse sunt perfectul compus, viitorul si conditionalul prezent. Formele inverse le obtii punand auxiliarul DUPA participiu, respectiv infinitiv (la viitor), cu liniuta intre ele. La conditional, pentru forma inversa, ai nevoie si de un complement.
Ex: am vazut/vazut-am
voi vedea/ vedea-voi
v-as vedea/vedea-v-as

| Pirlog_Alexandru_1998 explică (pentru C96):

Dar pe omeneste poti sa-mi explici? :3

| C96 a răspuns (pentru Pirlog_Alexandru_1998):

Da adica de exemplu' : Vedea-v-as la casa voastra de piatra, este pur si simplu perfectul compus si viitorul!