| Alexutzuxx a întrebat:

Care sunt minereurile neferoase?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite lista minereurilor neferosase si cateva din centrele de exploatare din Romania

Industria extractiva a minereurilor neferoase si metalurgia neferoasa.

-produce metale cu intrebuinþari industriale diferite: aluminiu, cupru

-rezervele de aluminiu sunt limitate; restul sunt mai puþin limitate

-metalele neferoase se impart in:

-metale colorate (cupru, plumb, zinc, aluminiu)

-metale auro-argentifere

-metale rare (molibden, wolfram, antimoniu, nichel, cobalt, uraniu, mercur)

Metalele colorate

cuprul, plumbul, zincul

-minereuri complexe la poalele munþilor Gutai, in imprejurimile oraºului Baia Mare

-se extrag in minele de la Baia Sprie, Cavnic, Baiuþ, Nistru, Baia Borºa, in depresiunea Maramureº

-zacaminte cuprifere se exploateaza la: Toroiaga (jud. Maramureº), Leºu Ursului, Crucea, Fundu Moldovei (jud. Suceava), Balan (jud. Harghita), Baiþa si Deva (jud. Hunedoare) ºi la Mina Altan-Tepe (jud. Tulcea)

-extracþia industriala se face prin procese tehnologice complexe la Baia Mare, Zlatna si Roºia-Poieni

-zacaminte de plumb – munþii Gutai

-metalul se obþine prin topire la Baia Mare

-alte centre de extracþie: Ruschiþa (m-þii Poiana Rusca) ºi Muncelu Mic

-folosit la fabiricarea camerelor de plumb, þevi pentru apa potabila, in tipografie

-este o industrie foarte nociva

-zincul – fabricare de tabla, electrozi pentru elemente galvanice

-se extrage din minereurile de la Nistru ºi Ilba, Muncelu Mic

-se prelucreaza la Copºa Mica

-aluminiul – mare raspandire pe glob

-industrie aeronautica, aliaje uºoare, conductori electrici

-se obþine din bauxita (oxid de aluminiu hidratat) care se gaseºte in munþii Padurea Craiului: Roºia, Varciorog

-alumina se prelucreaza la Oradea ºi Tulcea (de import)

-aluminiul se obþine la Slatina

Metalele auro-argentifere

-Aurul – exploatat de daci dinaintea stapanirii romane – exploatari dezvoltate inca din periaoda antica

-1. Munþii Metaliferi – Valea Arieºului – Valea Mureºului

centre: Criºcior-Brad, Roºia Montana, Baia de Arieº, Bucium, Sacaramb, Baiþa

-2. Baia Mare –aurul+argint alaturi de alte minereuri neferoase – Gutai

-obþinerea si rafinarea se face la Baia Mare ºi Zlatna

Matelele rare

-rezerve cu totul reduse, in munþii Apuseni

-mercurul – minele de la Izvorul Ampoiului (jud. Alba)

-molibden ºi wolfram la Baiþa (jud. Bihor)

-extragerea este dificila

| Dragutescu_Catalina_1997 a răspuns:

Cupru,plumb, zinc, aluminiu.