| tiara a întrebat:

Care varianta e corecta email sau mail? sau Cand se foloseste email cand mail?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varianta corecta este e-mail (de la electronic mail - posta electronica), dar se foloseste si numai mail. Numai bine!

| Ballet a răspuns:

Email= ID
Mail= Mesaj primit prin casuta postala din yahoo/gmail/aol etc.

| patty26 a răspuns:

Pai email adica de exemplu xyz@yahoo.com am dat doar un exemplulaughing

si mail adica cand scrii cuiva un mail.

nu prea cred ca ai inteles ceva
totusi sper ca ti-am fost de ajutor intr-un fel
:*

| vallente a răspuns:

Ca sa vezi cata lipsa de cultura...
generatia messenger iti dau niste raspunsuri de ramai tampit...
e-mail = posta electronica
mail = posta (se prescurteaza de la cuvantul e-mail dar tot la asta se refera)
id = buletin (virtual)