| Maria1986 a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarele dileme:
1. La redactarea unui email, se foloseste varianta "Buna Andreea!" sau Buna Andreea, " dupa care se continua cu editarea mailului?
2. In finalul redactarii unui mail, se foloseste varianta "Multumesc!" sau "Multumesc, " dupa care urmeaza semnatura personala?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ioanagazdac a răspuns:

Se foloseste "Buna, Andreea!" si Multumesc, (semnatura ta)! sau "Multumesc!" fara semnatura.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La inceput este corect "Buna Andreea," si continui cu alineat nou iar la sfarsit este corect cu "Multumesc," si semnatura. Daca la sfarsit ii faci o urare atunci pui semnul exclamarii, de exemplu "La multi ani!". Numai bine!

| negru30 a răspuns:

Buna si multumesc - este ok

| Maria1986 explică (pentru negru30):

Ma refeream la semnele de ortografie folosite dupa "Buna" si dupa "Multumesc"...virgula sau semnul exclamarii?

| negru30 a răspuns (pentru Maria1986):

Sicer - mie cuvintele mi-au placut

| droid96 a răspuns:

Pai e ca si cum ai scrie o scrisoare. Deci varianta corecta e :
1."Buna Andreea,"
2. "Multumesc,"
Celelalte forme(Cu semnul exclamari) se folosesc cand nu e urmat de un nume, sau semnatura.