| alabalaportocalala a întrebat:

Castile de la telefon merg la un calculator?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Da, merge, nu conteaza ce componenta audio ai atat timp cat mufele se potrivesc la PC.

In mesajul anterior am mentionat de jack-ul de 2, 5mm specific anumitor telefoane NOKIA dar de fapt este vorba despre cele de 3, 5mm (in cazul "calculatoarelor"/PC-urilor), caz in care poti sa folosesti un adaptor, asa cum ti-am dat exemplu in primul mesaj. :)

Pentru a conecta boxele/castile la PC ai u mufa jack "mama" care de obicei are culoarea VERDE, iar pentru microfon ai o aceeasi mufa jack "mama" (adica care are orificiu, "gaura" :) ) dar de obicei aceasta are culoarea ROZ.
In cazul laptop-urilor (sau cel putin pentru majoritatea lor) mufele respective nu au cod de culori, sunt standard.

Daca mai ai niste casti cu te-miri-ce mufa, alta decat Jack-ul de 3, 5mm le poti taia cablul in dreptul mufei si le poti remufa cu un adaptor Jack. Este destul de usor... ai de conectat decat 3 cabluri, ca in exemplul de mai jos:

http://image.pinout.net/pinout_iphone_files/av-pinouts-zune-tbn.jpg

Acum, nu stiu cat am inteles dar vrei sa folosesti cablul de la casti pentru microfon?
Adica iti trebuie cablul sau vrei sa folosesti castile... drept microfon (e si asta posibil in anumite circumstante, dar nu-ti recomand :)) )?

14 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Desigur ca merg... daca au aceeasi mufa, si anume asa numitul "Jack" de 3, 5mm.
Daca castile au o mufa Jack mai mica (2, 5mm - unele Nokia) sau mai mare de 3, 5mm iti poti cumpara un adaptor. Deasemeni, exista si adaptoare cu care iti dubleaza Jack-ul, adica poti folosi spre exemplu o statie de muzica pe un Jack si pe cealalalt Jack poti folosi castile sau o a doua statie, sau un mixer, etc.

O seara buna si distractie placuta! happy

| alabalaportocalala explică (pentru Yugeen):

Scuze am uitat sa spun ca ma intereseaza microfonul! iertati-ma!
de microfon sti daca merge?

| alabalaportocalala explică (pentru Yugeen):

Da asta vroiam sa stiu daca merge doar microfonul ca-mi trebuie! multumesc

| Yugeen a răspuns (pentru alabalaportocalala):

Da, merge, nu conteaza ce componenta audio ai atat timp cat mufele se potrivesc la PC.

In mesajul anterior am mentionat de jack-ul de 2, 5mm specific anumitor telefoane NOKIA dar de fapt este vorba despre cele de 3, 5mm (in cazul "calculatoarelor"/PC-urilor), caz in care poti sa folosesti un adaptor, asa cum ti-am dat exemplu in primul mesaj. :)

Pentru a conecta boxele/castile la PC ai u mufa jack "mama" care de obicei are culoarea VERDE, iar pentru microfon ai o aceeasi mufa jack "mama" (adica care are orificiu, "gaura" :) ) dar de obicei aceasta are culoarea ROZ.
In cazul laptop-urilor (sau cel putin pentru majoritatea lor) mufele respective nu au cod de culori, sunt standard.

Daca mai ai niste casti cu te-miri-ce mufa, alta decat Jack-ul de 3, 5mm le poti taia cablul in dreptul mufei si le poti remufa cu un adaptor Jack. Este destul de usor... ai de conectat decat 3 cabluri, ca in exemplul de mai jos:

http://image.pinout.net/pinout_iphone_files/av-pinouts-zune-tbn.jpg

Acum, nu stiu cat am inteles dar vrei sa folosesti cablul de la casti pentru microfon?
Adica iti trebuie cablul sau vrei sa folosesti castile... drept microfon (e si asta posibil in anumite circumstante, dar nu-ti recomand :)) )?

| NewLife18 a răspuns:

Daca e mufa jack da

| Darko18 a răspuns:

Salut, pai depinde ce casti ai, daca au mufa jack de 3.5 mm o sa mearga. big grin

| 0anaLovesHIPHOP a răspuns:

Da,dar sa nu le folosesti la putere maxima, si functioneaza daca ai mufa de 3.5 mm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! nu merg, numai cele de la mp3, mp4 cu mufa (jack).

| Fiction a răspuns:

Da,dar depinde de mufa.

| Rebe97 a răspuns:

Ouiiii

| Rosé2402 a răspuns:

Depinde de ce fel de mufa au!winking

| valyNo1 a răspuns:

Logic

| AoiChan a răspuns:

Normal ca merg happy

| kattallyynn a răspuns:

Merg doar daca sunt de 3.5 mm din alea pe mufa rotunda, dar in principiu da merg

| adyadytza a răspuns:

Depinde ce fel de mufa ai big grin