| Boruga_Iulian_1982 a întrebat:

Cat costa manopera sa schimb o usa de lemn cu una termopan?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cum- si unde este montata usa de lemn.
La bloc, demontarea usii este usoara, de regula se poate realiza in maxim o ora. Costul demontarii poate fi in jur de 50 lei sau chiar incluse in pretul montarii noii usi.
La case de caramida, mai ales la cladiri vechi cu ziduri groase, situatie se schimba. Acele usi au o structura de grinzi de sustinere a caramizilor (boiandruc), deseori facute din lemn. Acele grinzi trebuie inlocuite daca sunt slabite, abia dupa intarirea structurii si amenajarea zidului se poate monta noua usa. Costul de demontare si amenajare in aceste cazuri poate urca char si la 4-500 lei.

1 răspuns:
| RzV28 a răspuns:

Daca cumperi usa termopan de la o firma specializata in asa ceva in mod normal ar trebui sa iti asigure si montajul gratuit. Daca o cumperi tu singur de la un magazin unde sunt si usi de genul si nu te pricepi tu sa o montezi cauti un prieten sau pe cineva priceput si te intelegi cu el la pret. Nu cred ca poate lua mai mult de 50 lei pentru a pune o usa. Cei de la firma de termopane in maxim 20 de minute iti si scot usa si o monteaza pe cealalta, deci nu e o munca de durata sa coste chiar mult.