| anonim_4396 a întrebat:

Cat de sanatos e sa mananci caimacul de la lapte? E adevarat ca e mai bogat in colesterol?

3 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Parca zici ca mananci in fiecare zi caimacul de la lapte ca sa faci colesterol...laughing
Stai linistit... dintr-o lingura de caimac nu a murit nimeni(poate doar aia alergici la laptelaughing)

| Chuck a răspuns:

Salut.

Pai, conform unor studii (pe sobolani cred) exista doua tipuri de colesterol: "bun" si "rau".

Din cate stiu eu de la ora de biologie de anul trecut, colesterolul este transportat in sange cu ajutorul lipoproteinelor ( formate din grasimi si proteine). Lipoproteinele astea au diferite densitati : scazuta si ridicata.

Ideea este: Colesterolul "rau" este cel care are un continut scazut de lipoproteine. Si daca nu se poate transporta prin vasele de sange atunci ele se ingusteaza si isi pierd din elasticitate si este normal sa apara boli de inima.

Colesterolul "bun" este cel care are (normal) un continut ridicat de lipoproteine. Si nu se mai ingusteaza nici vasele, nu mai apar nici boli de inima.

Acum zic sintagma vesnica: "Acum depinde si de organismul tau".

Cel mai bine este sa iti raspuna un doctor, in totala cunostinta de cauza.

Sper ca te-am ajutat catusi de putin.

| Antohi_Marina_1982 a răspuns:

Si cel de la caimac e bun ori rau?