| AvalohAlyn a întrebat:

Cat este transportul pentru o tableta, la olx? sau cum este cu livrarea? La comanda nu scrie nimic de transport sau ca trebuie sa platesc transportul.Cum se face transportul pe olx? Cat costa?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa ceri vanzatorului sa trimita tableta prin curier cu "livracare cu verificare". Asta inseamna ca timp de 5 minute poti sa deschizi coletul in fata curierului si sa te uiti la tableta. Daca iti place, o cumperi; daca nu iti place o dai inapoi.
Daca nu ceri "livrare cu verificare", este posibil sa primesti o piatra in colet in loc de tableta, si nu ai cum sa stii asta.

Dar sfatul meu este ca daca cineva cumpara de pe olx, atunci sa cumpere din acelasi judet pentru ca sa te poti intalni fata in fata cu vanzatorul. Este riscul mult prea mare ca sa cumperi de departe. Poate ca in colet sa fie produsul dorit, dar sa fie cu defecte pe care nu le poti vedea in 5 minute...

| dannyel86 a răspuns:

In general, costul de livrare e suportat de cumparator. Daca vanzatorul ar fi asigurat taxele de expediere, ar fi mentionat "Livrare gratuita" sau ceva asemanator.
Modalitatea de livrare trebuie discutata cu vanzatorul. Sunt care trimit doar prin Posta Romana sau numai prin curierat. Daca poti alege, va trebui sa mergi pe o varianta convenabila tie.
Prin Posta Romana iti ridici coletul de la oficiul postal de care apartii sau de la care ai scris adresa de destinatie pachet. La curierat, tu sau o alta persoana trebuie sa fie prezenta la locul de livrare, la ora la care apare curierul, pentru a ridica de la acesta coletul.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pai teoretic vorbesti cu expeditorul si hotărăști cum sa fie livrarea. Prin poștă sau prin curier. Prin poștă de obicei costa mai puțin decât prin curier. Si costul transportului îl vorbești cu expeditorul ( eu cel puțin asa am făcut)