| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp trebuie sa ai lucrat pentru a putea beneficia de banii alocati pentru nasterea unui copil?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alocatie nou-nascut:
toate detaliile aici http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49 si copiez o parte mai jos :

Alocaţia pentru copiii nou-născuţi 230 lei (213 lei pentru. copiii născuţi în 2008):
* Cerere tip; http://www.protectiacopilului6.ro/......Nascut.doc
* Declaraţie pe propria răspundere privind rangul copilului nou născut;
* Actul de identitate al mamei – copie si original;
* Certificatul de nastere al copilului nou-născut* - copie şi original;
* Copiile de pe certificatele de naştere ale copiilor născuti anterior;
* Adeverinţa (negaţie) – în cazul în care naşterea a fost înregistrată în altă localitate/sector decât în cea în care domiciliază mama, din care să rezulte că nu a beneficiat de alocaţia pentru copilul nou-născut.
* prin copil nou-născut se întelege copilul în vârsta de până la 12 luni.
Beneficiaza de alocaţia nou născut, mamele pentru primii 4 copii născuţi vii.
Adeverinţă de nefigurare cu cerere alocaţie nou-născut (negaţie):
Acte necesare pentru eliberarea adeverinţei (negaţiei) din care să rezulte nesolicitarea alocaţiei pentru copilul nou-născut de la Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6:
* Cerere tip;
* Actul de identitate al mamei – copie;
* Certificatul de naştere al copilului nou-născut - copie.
-> mai este si "Contravaloarea în lei a trusoului pentru nou născuţi 150 lei:
* Cerere tip; http://www.protectiacopilului6.ro/......TRUSOU.doc
* Declaraţie pe propria răspundere privind nesolicitarea anterioara a contravalorii în lei a trusoului pentru nou-născuţi;
* Act de identitate solicitant (original şi copie);
* Act de identitate celălalt părinte (copie);
* Certificat naştere copil (original şi copie)."
Date de contact:
Serviciul Alocaţii şi Indemnizaţii oferă servicii de informare şi relaţii publice persoanelor/familiilor cu copii domiciliaţi în sectorul 6 şi funcţionează în cadrul Directiei Protecţia Socială Sector 6.
Şef Serviciu - Ilie Mogîldea
Adresa: str. Drumul Taberei nr. 18, (Complex Orizont) sector 6, Bucureşti,
Telefon: 021 745 72 37, interior 118,
Fax: 021 745 62 29.
Adresa web: http://www.protectiacopilului6.ro/
Adresa mail: dgaspc6alocatii@yahoo.com

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

11 luni am inteles ca e acum eu am avut 12 luni lucrate si asta a fost acum 1 an si 7 luni dar cel mai bine intereseaza-te la directia muncii. Dar stai linistita nici vorba de 2 ani si iti mai spun ceva, in astea 12 luni am avut 3 locuri de munca dar fara intrerupere.

| Milk Swan a răspuns:

Dupa cate stiu, minim 2 ani pana iti poti lua concediu la serviciul nou, apoi vreo 5 ani cred...TOTAL: Cam 10 ani...

| liliana a răspuns:

Pt a beneficia de acesti bani trebuie sa ai un an de la angajarea cu carte de munca